На що українці брали найбільше кредитів у 2023 році — звіт НБУ

Бізнес став активніше брати кредити за останні пів року. Зростають також обсяги роздрібник кредитів та іпотечних позик громадян

Про це йдеться у звіті про фінансову стабільність, який опублікував Національний банк України (НБУ).

Попит на кредити виріс серед підприємців завдяки покращенню фінансового стану компаній та пожвавлення їх активності. На гривневе корпоративне кредитування позитивно впливає держпрограма 5-7-9%. Однак НБУ планує переглянути її, щоб спрямувати більше грошей на малий та середній бізнеси.

«Водночас нині попит є не лише на пільгове кредитування – нарощують портфелі й банки, які не беруть участі в державних програмах», — зазначають в Нацбанку.

НБУ провів оцінку стійкості та підтвердив, що пік кредитних втрат від війни вдалось пройти. На сьогодні близько третини з усієї суми непрацюючих корпоративних кредитів – це ті, що виникли під час повномасштабної війни. Причиною дефолту значної кількості боржників стали втрата ринків збуту або падіння внутрішнього попиту. Тож деякі мають шанси відновити обслуговування позик із покращенням економічних умов.

Підвищений рівень кредитних ризиків зберігається для підприємств низки галузей, що відновлюються повільно. Також цьогоріч помітні фінансові труднощі мають окремі агровиробники через низькі внутрішні ціни на їхню продукцію.

На що беруть кредити українці

Збільшились обсяги роздрібних незабезпечених споживчих, де домінують два банки, і концентрація сегмента зростає. Середні темпи приросту з січня по листопад 2023 року становили близько 2.6% щомісяця. Попри тривале зростання, обсяг кредитів все ще на чверть нижчий, ніж до повномасштабного вторгнення.

Щомісяця зростає кредитування на купівлю нерухомості та незабезпечене споживче кредитування (позики в готівці на власні потреби). Основна причина – пожвавлення кредитного попиту, про що свідчать опитування НБУ.

Споживчі кредити надалі становлять основу роздрібного кредитного портфеля з часткою у 83%. За останнє півріччя цей портфель зріс на 21%, що перевищує темпи 2021 року. Однак цей приріст відбувається з досить низького рівня, а нарощують портфелі лише окремі фінустанови.

Обсяг чистих гривневих кредитів фізичнимособам, млрд грн

Обсяг чистих гривневих кредитів фізичним особам, млрд грн. Фото: bank.gov.ua

Водночас зросло й іпотечне кредитування, яке надають переважно держбанки за програмою «єОселя». За останнє півріччя чистий гривневий портфель іпотечних кредитів зріс на 41%, що вище, ніж довоєнні темпи.

Про повноцінне відновлення автокредитування нині не йдеться. Хоча попит на купівлю авто пожвавлюється, високі ставки за значної суми та довгого строку кредиту стримують зростання цього сегменту.