Експорт українського зерна цього сезону перевищить 50 млн т

Обсяги українського експорту зернових культур у 2023/24 МР сягнуть щонайменше 50 млн т.

Такий прогноз зробив заступник голови Всеукраїнської аграрної ради (ВАР) Денис Марчук на брифінгу в «Укрінформ».

За його словами, в результаті роботи морського зернового коридору іноземним споживачам уже відправили понад 47 млн т агропродукції з України. Тож до кінця червня загальні обсяги експорту сягнуть принаймні 50 млн т. При цьому морем експортують до 85% усього аграрного експорту, ще 15% — Дунаєм, і лише  5% — залізницею та автотранспортом.

«Завдяки нашим Збройним силам, які гарантували безпеку судноплавства в Чорному морі, наші експортні можливості зросли з кількох десятків тисяч тонн у серпні 2023 року до 5-6 млн т цьогоріч у квітні й травні. Це дає можливість сподіватися на сприятливі ціни на збіжжя та збільшення прибутків виробників завдяки здешевленню транзиту та страхуванню», — сказав Марчук.

Він наголосив, що селяни дуже чекають на покращення цінової ситуації на ринку зернових. Адже упродовж двох останніх сезонів виробники цих культур працювали на межі збитковості.

«Цьогорічний потенціал урожаю, нагадаю, оцінюють приблизно у 74-76 млн т зернових та олійних. Цього більш ніж достатньо для споживання й активного експорту», — вважає заступник керівника ВАР.

Хоча, за словами експерта, з осені в Україні посіяли приблизно на 1 млн га озимих менше, ніж під урожай 2023 року. Причина — нестача в аграріїв обігових коштів.

«Що ж до весняної посівної, то за обсягами ярих культур ми, в принципі, вийшли на ті ж показники, що й минулого сезону. Загалом понад 12 млн га засіяли олійними, зерновими та зернобобовими. А отже можна впевнено сказати, що держава буде повною мірою забезпечена всіма видами такої продукції», — переконаний Марчук.

Він додав, що багато українців зараз мешкають за кордоном, тож обсяги споживання основних сільськогосподарських культур всередині країни порівняно невеликі — 15-18 млн т.