Експорт українського зерна до ЄС повернувся на довоєнний рівень

Український експорт зернових до ЄС повернувся на рівень до 2022 року. Майже рік Україна не поставляє до сусідніх країн пшеницю, соняшник, кукурудзу і ріпак, абсолютну більшість агроекспорту вивозить морем.

Про це повідомив міністр аграрної політики України Микола Сольський під час Ради ЄС з питань сільського господарства, повдіомляє Мінагрополітики.

Він зазначив, що з початку року з 17 млн т агроекспорту близько 12 млн т пішло через порти Великої Одеси, ще майже 3 млн т відправлено Дунаєм і всього 2 млн — наземним транспортом, здебільшого залізницею, через сусідні країни ЄС.

«Ми транзитом перевозимо через Польщу на місяць стільки ж, скільки вивозимо через українські морські порти за один день. Зараз вартість експорту з України морським шляхом набагато конкурентніша, ніж суходолом», — додав Микола Сольський.

Він підкреслив, що негативного впливу експорт української агропродукції на ринки ЄС не має, а подекуди виконує свою роль для стабілізації балансу цін.

Зокрема, частка українського м’яса птиці та яєць у загальному споживанні ЄС становить менше 2% та 1% відповідно. Ціна на цукор у ЄС і досі значно вища, ніж була до повномасштабного вторгнення. Якщо забрати з ринку український цукор, ціна в ЄС ще зросте.

Міністр агрополітики підкреслив, що Україна прагне вільної торгівлі з ЄС на конкурентних ринкових засадах.

«Будь-які обмеження лише послаблюють Україну економічно та прямо віддаляють основну мету — нашу з вами спільну перемогу над росією у цій війні», — наголосив Микола Сольський.