Допомагати армії: як українські благодійні фонди комунікували після 24-го

З початку повномасштабного вторгнення комунікація багатьох благодійних фондів змінилася, як і їхнє спрямування діяльності. Тож компанія LOOQME проаналізувала медіаактивність найбільших гравців у сфері, що допомагають армії після 24 лютого. Для порівняння взяли: United 24, Повернись живим, Фонд Сергія Притули, Фонд Віктора Пінчука, Razom, Армія SOS, KSE Foundation і Kolo.

Динаміка активності

За період із 24 лютого 2022 року по 24 березня 2023-го загальна кількість згадок в онлайн медіа про благодійні фонди, які допомагають армії, сягнула 107 202 тис. та отримала 129 млн потенційного охоплення. Трійкою лідерів і за згадками, і за потенційним охопленням стали: United 24, Повернись живим та Фонд Сергія Притули. Далі йдуть Фонд Віктора Пінчука та Razom.

Щодо пікових періодів, то найбільшу кількість згадок можна було спостерігати в листопаді — їх було аж 11 148. Це спричинено двома резонансними інфоприводами. Так, 3 листопада Фонд Сергія Притули оголосив, що всього за півтори доби зібрав кошти на 60 БТРів Spartan. Новина викликала ажіотаж, адже початковою метою було зібрати кошти на 50 бронетранспортерів упродовж тижня. Пізніше, 11 листопада, з’явилася ще одна резонансна подія — платформа United24 розпочала збір коштів на перший у світі флот морських дронів. Загалом, United24 у цьому місяці були найактивнішими в онлайн ЗМІ: публікації про них склали 52,57% від загальної кількості.

На другому місці Повернись живим. У березні саме вони заполонили ефір, кількість згадок сягає понад 80% від усіх публікацій. На момент вторгнення фонд був не лише найбільшим серед тих, хто допомагає армії, (яким лишається й досі), але й найвідомішим також. Вони першими почали робити публікації про спрощену процедуру допомоги та покрокові інструкції як допомогти ЗСУ. Уже пізніше, після першої хвилі шоку, на медіаполе почали повноцінно виходити й інші гравці. Саме з травня можемо спостерігати першу велику активність — загальна кількість публікацій тоді 10 041. Зокрема, саме в травні утворилася ініціатива United24 і швидко почала набирати обертів. Новина про запуск відразу вийшла в топи. Президент Володимир Зеленський зробив оголошення про її створення та заявив, що перша складова передбачає збір коштів для фінансової підтримки держави.

Серед найгучніших подій була також купівля супутника Фондом Сергія Притули в серпні. Українці зібрали 600 млн гривень на «народні Байрактари», але сама ж компанія Baykar зважаючи на таку народну згуртованість, вирішила передати три ударні безпілотники безплатно. Фонд оголосив, що на ці гроші вирішили придбати супутник, з допомогою якого армія може максимально швидко отримувати супутникові знімки високої якості та оперативніше планувати операції.

Для Фонду Віктора Пінчука піковим став вересень. Справа в щорічній конференції Ялтинської європейської стратегії (YES), яку фонд організовує. Вона проходила в режимі офлайн в одному з готелів Києва. Узяли участь перші особи України, включно з президентом Володимиром Зеленським, а також впливові іноземці. Крім згадок про зустріч у медіа, чимало статей з’явилося і на сайті самої конференції, що, звісно, вплинуло на загальну кількість і підняло її в топи.

У Razom насиченим був грудень. Тоді з’явилася новина, що президентка фонду Дора Хом‘як узяла участь у слуханнях Гельсінської комісії Конгресу США про український волонтерський рух. Вона закликала допомагати Україні більше та докладніше розповіла про діяльність фонду. Важливо, що до обговорення також долучилися і представники Фонду Сергія Притули та Повернись живим. Новина отримала 56 передруків.

А Kolo разом з Parimatch та IT-спільнотою DOU.ua придбали для України нову антидрон-систему, яка приземляє ворожі безпілотники в зоні бойових дій. Для фонду саме ця подія стала приводом для виходу в топновини — про систему написали в 57-ми публікаціях.

Щодо згадувань цікавим стало те, що хоч United24 мали велику кількість публікацій — 38,8%, та потенційного охоплення найбільше отримав фонд «Повернись живим» — 37,74% на противагу 33,11% в United24. Причина в частіших проявах на телебаченні, а також Громадському радіо. Зокрема, чимало інтерв’ю на радіо було зі старшим аналітиком фонду Миколою Бєлєсковим.

Географія

Не менш цікаву картину бачимо й за регіонами згадок. Найбільше охоплення здобули згадки в областях, де багато внутрішньо переміщених осіб (ВПО) — це Київська, Львівська, Рівненська, Миколаївська та Дніпропетровська.

  • United 24 свою топмедіаактивність отримали в Київському (1 451), Львівському (1 002) та Миколаївському (980) регіонах. На велику кількість згадувань на Миколаївщині вплинуло те, що платформа ініціювала збір на відбудову країни та саме там уже встигли частково її провести.
  • Фонд «Повернись живим» найбільше своїх згадок, а саме 1 114, отримав у Львівській області.
  •  Фонд Сергія Притули найпопулярнішим виявився в Тернопільській (680 згадок). Ймовірно тому, що очільник фонду Сергій Притула теж звідти.

Середовище ключових слів

Майже в усіх фондах найчастіше зустрічалися профільні слова: «допомога» та «Україна», далі йдуть «армія», «кошт», «війна» та інші. Однак у кожного можна знайти свої унікальні терміни, пов’язані з назвами та діяльністю:

  • Для United 24 унікальними є: «дрон», «компанія», «міністр» і «проєкт».
  • Для фонду Повернись живим — «український», «повернутися», «російський», «сила», «мати», «росія».
  • Фонду Віктора Пінчука: «Пінчук», «млн», «Віктор», «мати», «США», «россия»
  • KSE Foundation: «український», «млн», «школа», «марка», «грн».

Зауважимо, що в Армія SOS крім загальних «ЗСУ», «армія», «люди» серед ключових також є англійські: «Ukraine», «support», «ukrainian», «help», «alive» «can» та «organization».

Підсумовуючи, бачимо, що після повномасштабного вторгнення благодійні фонди досить швидко зорієнтувалися та включилися в роботу. Уже на третій місяць, у травні, кількість проявів у медіаполі подвоїлася та продовжувала бути високою впродовж усього року. Можемо з упевненістю сказати, що завдяки їхній діяльності та розголосу зокрема, ми всі вистояли та продовжуємо гідно боротися.

За матеріалами пресрелізу