Чекають на кілька місяців турбулентності: як нафтові санкції проти РФ вплинуть на український ринок пального

На Україну чекають кілька місяців турбулентності, поки європейський ринок не адаптується до санкцій щодо російської нафти та нафтопродуктів. Про це заявив директор Консалтингової групи “А-95” Сергій Куюн.

“Нас чекають 2-3 місяці турбулентності, поки європейський ринок не адаптується спочатку до нафтових, а потім і нафтопродуктових санкцій. Поки що виглядає так, що ми ці санкції відчули першими. Питання навіть не в ціні, а в наявності продукту. Так, у нас є всі можливості привезти, головне, щоб було що“, – зазначив експерт.

За його словами, Європа має знайти всього 40% для заміни російського ресурсу. Вже є сигнали про переорієнтацію на Європу великих танкерів з Індії та Китаю. Високі ціни на європейському ринку залучатимуть постачальників з усього світу. Після побудови нової конфігурації постачання ціни впадуть.

“Треба дочекатися, коли російське пальне повністю залишить Європу з 5 лютого. Хоча все більше трейдерів відмовляється від нього, воно є на ринку“, – наголосив Куюн.

Він також розповів про ситуацію з постачанням пального в Україну за основними напрямками. Так, Болгарія повністю припинила експорт через невизначеність подальшої роботи НПЗ у Бургасі. А в Румунії зафіксовано затримку танкерів, зокрема, через погодні умови, ремонт резервуарів одного з портів тощо. У Греції немає пропозицій до продажу.

Щодо Туреччини, то українські компанії відмовляються від дизеля НПЗ Star через недостатню морозостійкість та відсутність вільних партій у порту Opet. На італійському ринку спостерігається турбулентність через націоналізацію НПЗ Isab у Сицилії. Водночас із Польщі зриваються постачання через завантаженість залізниць.