Мобілізація, війна, відтік кадрів — головні перешкоди у роботі українського бізнесу

Бізнес в Україні називає мобілізацію, воєнні дії та відтік кадрів головними кризовими ситуаціями поточного року.

Про це свідчать результати опитування «Оцінка безпеки ведення бізнесу в Україні», проведеного Європейською Бізнес Асоціацією (ЄБА).

Так, 8% компаній називають бізнес-клімат в Україні вкрай негативним, а 41% — просто негативним. Ще 45% опитаних вважають бізнес-клімат задовільним і лише 6% — позитивним. Водночас у 2021 році кількість міжнародних компаній, які позитивно оцінювали бізнес-клімат, становила 59%.

Як зауважують в ЄБА, походження капіталу несуттєво впливає на оцінку бізнес-клімату: представники українського та іноземного бізнесу майже однаково оцінюють бізнес-клімат у країні.

Серед основних кризових ситуацій, з якими стикаються компанії, респонденти вказують мобілізацію (84% опитаних), воєнні дії (67%), відтік професійних кадрів (56%) корупційні прояви (37%) та незаконні дії державних органів (33%).

У 2021 році в топі були незаконні дії державних органів, незаконні конкурентні дії та незаконні дії правоохоронних органів.

Водночас міжнародні компанії набагато вище оцінюють ризики, пов’язані з мобілізацією. На це поскаржилися 94% компаній з іноземним капіталом і 71% українських.

Крім основних кризових ситуацій, дослідження показує, що міжнародні компанії менше стикаються з корупційними проявами (35% проти 40% серед українських компаній). Водночас незаконні дії державних органів виокремлюються компаніями незалежно від походження капіталу.

В опитуванні, яке відбулося у вересні 2023 року, взяли участь понад 100 респондентів з усієї України.