Тільки зростання ціни на газ збільшить собівартість виробництва цукру в порівнянні з минулим роком більш ніж на 30%.
Таку думку висловив директор «Науково-практичного центру бурякоцукрового виробництва» Олександр Коротинський в матеріалі на Latifundist.com.
«У більш тривалому проміжку часу, а це посівна 2022 р ми побачимо значне збільшення ціни на мінеральні добрива, металопрокат, будівельні матеріали та інші, що в кінцевому рахунку буде наступним інфляційним витком і знову ляже на собівартість вирощування цукрових буряків і виробництво цукру» , – акцентував Олександр Коротинський.
Генеральний директор «Галс Агро» Сергій Кравчук зазначив, що підвищення ціни на природний газ прямо пропорційно вплине на кінцеву ціну на цукор. Крім того, на його думку, таке підвищення ціни на газ – убивчо для галузі. Тому що ціна 24-25 тис. Грн за 1 тис. М3 газу спричинить за собою серйозні касові розриви і проблеми із собівартістю.
«Адже 60-70% в собівартості продукту – це енергетична складова. І, незважаючи на те, що завод законтрактував газ наперед, компанія-постачальник відмовляється від контракту і продає газ за новою, вже набагато вищою ціною », – підкреслив фахівець.
За словами Олександра Коротинський, значна частина цукрових заводів, знаючи, що газ дешевше влітку, змогла закупити деякі обсяги за відносно «низькими цінами».
«У той же час така угода вимиває оборотні кошти підприємств або вимагає додаткового кредитування бізнесу. Фахівці «Науково-практичного центру бурякоцукрового виробництва» оцінюють, що обсяг газу, закупленого заздалегідь, – не більше 15% від загальної потреби цукрових заводів », – прокоментував експерт.
На думку Олександра Коротинський, говорити, що ці запаси будуть значно впливати на вартість переробки цукрових буряків і собівартість цукру в сезоні 2021, недоцільно.
Відзначається, що кілька в кращому економічному становищі зараз знаходяться підприємства, що працюють на вугіллі (хоча вартість вугілля також підвищилася) або інших альтернативних видах палива (торф і ін.). При такій ціні газу від банкрутства підприємства рятує тільки глибока модернізація, яку вони провели за останній період часу (починаючи з «газової» кризи 2008 р.)
«Головний біль переробникам в цьому році додає і досить низька цукристість буряка, а це вимагає додаткової кількості палива при переробці (необхідно буде переробити більше сировини, щоб отримати 1 т цукру)», – підсумував експерт.