Зі столичних бізнес-центрів почався відтік орендарів

Власники бізнес-центрів не хочуть йти на поступки орендарям, і ті з’їжджають. Причому платити під час карантину за непотрібні офісні простори не готові як невеликі, так і великі компанії.

Офісна нерухомість Києва – це близько 2 млн кв. м, акумульованих в більш ніж 170 бізнес-і офісних центрах різних класів. І хоча офіційно столичні БЦ не припиняли роботу, більшість співробітників компаній, що розміщують в них свої офіси, на період карантину трудяться віддалено.

“Графік роботи бізнес-центрів не змінився, все працюють і вдень, і вночі, але людей стало в рази менше. До 90% офісів зараз працюють віддалено”, – відзначає керуючий партнер UTG Offices Володимир Гелюта.

При цьому, за словами експерта, ступінь віддаленості у всіх компаній різна.

“Є компанії, які закрили свій офіс на ключ, поставили сигналізацію, і більше в офіс ніхто не ходить – таких приблизно половина. Частини компаній необхідно готувати і друкують контракти, вести бухгалтерську діяльність: вони не працюють постійно в офісі, але приїжджають туди, щоб вирішити ці питання – навіть в нічний час, щоб було поменше людей і ні з ким не зіткнутися в ліфті “, – додав Гелюта.

Вимушений перехід на віддалену роботу поклав початок діалогу між орендарями та орендодавцями щодо зниження або зовсім скасування орендних платежів. Але при цьому далеко не всі орендодавці готові домовлятися. Особливо це стосується великих бізнес-центів.

“В основному це великі орендодавці, у яких великий пул орендарів. Тут немає нічого про клієнтоорієнтованості”, – говорить Гелюта.

Така позиція може спровокувати відтік орендарів, вважають експерти.

“Уже є гучний кейс, коли компанія Promodo, після безуспішних переговорів з орендодавцем, прийняла рішення з 1 квітня просто закрити свої офіси в Києві та Харкові і перейти на віддалену роботу”, – розповідає CEO і керуючий партнер DC Evolution Андрій Рижиков.

За словами генерального директора Promodo Олександра Колба, це дозволить зберегти 1 млн грн обороту і робочі місця.

Через небажання орендодавців поступатися аналогічним шляхом можуть піти і багато інших компаній, відзначають експерти. Так вони зможуть заощадити на оренді поточного офісу, а новий потім зняти ще і дешевше.

“Я передбачаю масовий відтік орендарів з великих бізнес-центрів. Зараз – це тільки початок на рівні листів і розмов. Але цей процес буде наростати, і якщо карантин триватиме до кінця травня, то принаймні орендарі дрібні і середні, які займають 200 500 кв. м, будуть як мінімум оптимізуватися, а як максимум – ображатися на нелояльність своїх орендодавців і переїжджати “, – додає Гелюта.

У свою чергу, наприклад, Київрада надала орендарям комунального майна 50% знижки до 31 липня. Якщо ж об’єкт оренди через обмежувальних заходів не використовується взагалі, то орендарі комунального майна зовсім звільняються від оплати за договорами.

“Ми обіцяли і знайшли механізм, як зменшити фінансове навантаження на малий і середній бізнес, що працює в столиці. Поки невідомо, коли завершаться обмежувальні заходи, і чи зможуть підприємці повернутися до звичного ритму роботи. Але ми сьогодні зробили серйозний жест підтримки. Право на ці пільги малий і середній бізнес буде мати вже з 11 березня “, – заявив київський міський голова Віталій Кличко.

І хоча з майже 900 тис. Кв. м комунальних нежитлових приміщень, які здаються в оренду, тільки частина офіси, в будь-якому випадку це істотне зниження фінансового навантаження і втрат, які в умовах, що склалися несе український бізнес, вважають експерти.

Аналогічно роблять і деякі власники невеликих офісних центрів.

“На перше місце сьогодні виходить лояльність і індивідуальний підхід. Знижки формуються з урахуванням того, чим займається компанія-орендар і наскільки її діяльність постраждала від карантину. Компанії, які, наприклад, займалися концертною діяльність і просто були змушені піти по домівках, звичайно ж отримують максимальні знижки на орендну плату, не включаючи операційні витрати “, – розповів Гелюта.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *