Євросоюз скуповує 70% експорту продукції садівництва з України

Україна за січень-червень 2020 р експортувала плодово-ягідної продукції на суму $ 95 млн. Це на 18% менше, ніж за відповідний період минулого року.

Про це повідомив старший науковий співробітник відділу економіки аграрного виробництва і міжнародної інтеграції Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», к.е.н. Богдан Духніцькій, йдеться в повідомленні інституту.

«Як і раніше більше 95% вартості в товарній структурі нашого експорту продукції цієї групи продовжують формувати волоські горіхи (очищені і в шкаралупі), заморожені фрукти (в основному, ягоди), а також зерняткові плоди», – зазначив експерт.

Основною причиною зниження доходів українських експортерів фруктів стало скорочення обсягів продажів зазначених товарних позицій в порівнянні з 2019 р пояснив Богдан Духніцькій.

Майже на третину зменшилися поставки за кордон волоських горіхів – з 33 тис. Т до 22 тис. Т. Експорт яблук і груш скоротився більш ніж в 4 рази – з 42 тис. Т до 10 тис. Т. В той же час продажу на зовнішніх ринках заморожених плодів і ягід українського виробництва знизилися на 5% – з 18 тис. т до 17 тис. т.

Визначальними ринками збуту для українських експортерів в нинішньому році є Франція ($ 12 млн), Польща ($ 11 млн), Німеччина ($ 7 млн), Туреччина ($ 6 млн), Білорусь ($ 5 млн), Австрія ($ 5 млн). Обсяги поставок вітчизняної плодово-ягідної продукції в Італію, Нідерланди, Чехію та Азербайджан склав близько $ 4 млн в кожну з країн.

В цілому, близько 70% вартості експорту наших плодів і ягід отримано в результаті продажу в країни Європейського Союзу.

«Обмеження, пов’язані з пандемією коронавируса COVID-19, мали негативний вплив на український експорт плодово-ягідної продукції», – вважає Богдан Духніцькій.

За його словами, затримки в переміщенні продукції на територію Євросоюзу в результаті введення додаткових перевірок, зниження фактично здійснюваних цільових рейсів всіма видами транспорту, суттєве зростання вартості морських перевезень стали критичними для товарів з невеликим терміном зберігання, до яких відносяться плоди і ягоди.

«Були порушені звичні режими функціонування напрацьованих логістичних систем. Тому наші підприємці змушені приймали рішення про скорочення запланованих експортних поставок або їх скасування, в першу чергу на ринки країн Азії », – зазначив учений.

На друге півріччя 2020 зберігається невизначеність, оскільки не виключено повторне введення карантину в осінні місяці, а конкретний потенціал експорту України яблук, волоських горіхів і ягід стане ясно в кінці літа, прогнозує Богдан Духніцькій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *