Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) анонсував запуск в Україні пілотного проекту з надання допомоги в створенні онлайн-судів для розгляду позовів невеликій вартості (EUR5-10 тис.), Який потім планується поширити на інші країни.
“Проект стартує в Україні, де 49% опитаних компаній в Києві повідомили, що суди є основним або дуже серйозною перешкодою для їх діяльності”, – повідомив банк в прес-релізі в четвер.
Як пояснив ЄБРР, онлайн-суди припускають дистанційну процедуру вирішення спорів, починаючи від подачі позову і закінчуючи винесенням рішення.
“Ці суди доступні безпосередньо учасникам судового процесу та їх представникам, а також доповнені послугами та інструментами для полегшення доступу до правосуддя та участі в судовому процесі”, – йдеться в релізі.
В якості першого кроку ЄБРР починає комплексну оцінку показників і стандартів діяльності судів на основі кращих міжнародних, європейських і національних практик господарських судів. Ці стандарти встановлять цільові показники ефективності концепції та плану розвитку онлайн-судів, розробці яких буде присвячений другий етап, висвітлюючи необхідні правові, технічні та бюджетні передумови їх створення. Концепція і дорожня карта, розроблені на другому етапі для України, зможуть бути відтворені в інших економіках, де інвестує ЄБРР, пояснюється в повідомленні.
Для пілотного проекту вибрали категорію справ невеликій вартості, оскільки в такому випадку вартість судових витрат і затримки розгляду непропорційні і є несправедливими перешкодами до правосуддя. У той же час ці перепони можуть бути зняті за допомогою онлайн-судів, що поліпшить доступ до правосуддя для малого і середнього бізнесу.
“За даними Світового банку, вартість вирішення комерційної суперечки через місцевий суд першої інстанції в Сербії становить в середньому 39,6% вартості позову, тоді як в Україні ця цифра сягає 46,3%, а в Киргизькій Республіці – 47%”, – вказав ЄБРР в повідомленні.
Як зазначає банк, пандемія посилила актуальність питання доступності судів в країнах, де оперує ЄБРР. Це пояснюється перевантаженням судової системи справами, а також затратностью і тривалістю процесу, високим рівнем його складності.
При цьому в таких розвинених економіках як Канада, Великобританія або США онлайн-суди показали вражаючі результати, відзначає ЄБРР. “Пілотний проект ЄБРР ставить за мету розробити систему, побудовану на досвіді цих країн, і зробити її доступною для країн Західних Балкан, Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії”, – вказав банк в релізі.