ЄБРР готується профінансувати ряд проектів в біоенергетиці в рамках програми обсягом близько $ 55 млн

Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) відпрацьовує ряд проектів в рамках “Програми інновацій в ланцюжку вартості стійкої біоенергетики” обсягом близько $ 55 млн, повідомив програмний менеджер Кирил Томляк.

“Конкретні проекти з біоенергетики зараз знаходяться в банку в стадії розробки техніко-економічних обґрунтувань, щоб в подальшому приступити до їх фінансування та реалізації. Ці проекти стосуються виробництва електроенергії і тепла на біомасі та біогазі, пов’язаних з використанням відходів сільського господарства”, – сказав Томляк в коментарі “енергореформи” під час конференції Держенергоефективності з питань розвитку біоенергетики.

За його словами, програма ЄБРР з підтримки біоенергетики обсягом кредитування близько $ 55 млн була відкрита в кінці 2019 року і розрахована на чотири роки.

“Інтерес до неї є, звернень багато. Виклик в тому, щоб знайти достатньо цікавий з усіх боків проект”, – сказав він.

Томляк роз’яснив, що в рамках програми ЄБРР готовий фінансувати проекти вартістю від EUR3 млн. Для фінансування дешевших проектів банк може залучити партнерів. Банк також готовий покривати до 90% розробки ТЕО.

Він додав, що банк може надати і грантове фінансування, проте за проектами, які вже мають кредит. При цьому грант може становити до 20% вартості проекту, але не більше $ 0,5 млн.

“Середня вартість потенційних проектів становить $ 5 млн”, – уточнив він.

У той же час Томляк зазначив, що фінансування за програмою не є проектним, тобто воно передбачає наявність застави. Він допустив, що це дещо стримує інтерес до нього.

Проте в умовах зростання ціни на газ інтерес до розвитку біоенергетики теж зростає.

Оцінюючи перспективи видачі кредитів на вирощування енергетичних культур, програмний менеджер повідомив, що в портфелі потенційних для фінансування проектів ще немає достатньо великого об’єкта інвестицій.

“Ця галузь ще не знаходиться на тій стадії розвитку, коли можна говорити про великі проекти”, – пояснив він.

При цьому Томляк зазначив, що банк розглядав би проекти з будівництва об’єктів теплопостачання на біомасі.

Разом з тим він назвав перспективним розвиток ринку биометана.

“Як менеджер програми, який займається розвитком біоенергетики, я вірю в биометан, вважаю, що це перспективна річ. Тим більше інфраструктура для його використання вже є, потрібно навчитися правильно його проводити стійким способом і розпоряджатися ним. Як це буде, залежить від парламенту, уряду “, – висловив думку Томляк.

При цьому він припустив, що перші проекти передбачатимуть експорт биометана в Європу, хоча є перспектива його використання на транспорті і для виробництва тепла та електроенергії.

“Зі свого боку ми ініціювали спеціальне дослідження, щоб чіткіше визначити український потенціал биометана і розібратися з бар’єрами. А також підрахувати економіку. Ми в процесі, підрахуємо уважно і поділимося своїми напрацюваннями”, – зазначив Томляк.

За його словами, необхідно прийняти відповідне законодавство, усунувши технічні та регуляторні бар’єри до розвитку ринку биометана.

“Треба, щоб поняття” биометан “з’явилося в українському законодавстві. І щоб паралельно за ним з’явилася економіка. Вона, як правило, з’являється тоді, коли з’являються додаткові механізми підтримки або зростає ціна на традиційні енергоносії”, – роз’яснив Томляк, додавши, що потенціал биометана значний, “має всі спрацювати ефективно, щоб реалізувати його найближчим часом”.

Як повідомляла “енергореформи”, в Раді зареєстрований депутатський законопроект №5464 (автор Андрій Жупанин, “Слуга народу” і ряд інших депутатів) про розвиток биометана. Крім того, Міненерго, Госенергоеффеківності і біоенергетичних асоціація України розробили урядовий законопроект, а нардеп Іван Шинкаренко зареєстрував законопроект про вирощування енергетичних культур (№5227).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *