Як стримати ціни на соняшникову олію: названі механізми

Одним з варіантів стримування цін на соняшникову олію, яке з вересня 2020 р подорожчало майже на 80%, може стати застосування практики державних закупівель “Аграрним фондом» в період низьких цін і їх інтервенція на ринок в пікові періоди високих цін.

Тако думку висловив старший науковий співробітник відділу ціноутворення та аграрного ринку Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» к.е.н. Артем Педорченко, йдеться в повідомленні інституту.

За його словами, впровадження інших механізмів може негативно вплинути на інтереси різних учасників ринку – аграріїв, переробників, експортерів, а також вітчизняну економіку в цілому.

«Україна глибоко інтегрована в світовий ринок соняшникової олії. Частка експорту цього виду агропродукції з України становить близько 95%. За обсягами виробництва і експорту соняшникової олії наша держава вже 14 років поспіль посідає перше місце в світі. Надходження від її експорту складають значну частину (до 10%) валютної виручки, що надходить в країну », – нагадав учений.

З огляду на це, за оцінками вчених, обмеження експорту для стримування внутрішніх цін може привести до зменшення обсягів виробництва, зупинки підприємств, скорочення робочих місць, втрати зовнішніх ринків збуту тощо.

У той же час через високу експортооріентірованность вітчизняної соняшникової олії світова кон’юнктура на ринку насіння олійних культур і продуктів його переробки безпосередньо впливає на ціну соняшникової олії в Україні, зазначив Артем Педорченко.

Введення обмеження роздрібних відпускних цін – держрегулювання – може привести до створення дефіциту і процвітання чорного ринку, вважає експерт.

«Таким чином, найбільш ефективним механізмом стримування цін на соціально значущі види продовольчих товарів в сучасних економічних умовах бачимо створення їх державних запасів при періодів низьких цін і інтервенції на ринок в періоди подорожчання. Також бачимо можливими домовленості уряду з операторами ринку, зокрема з великими мережами роздрібної торгівлі, про тимчасове обмеження торгової націнки на такі товари, за аналогією з меморандумами між урядом і експортерами про обсяги експорту певних видів агропродукції », підсумував Артем Педорченко.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *