Гральний бізнес, як і будь-який інший сектор економічної діяльності, не існує у вакуумі. Для того, щоб функціонувати, йому необхідно взаємодіяти з десятками інших постачальників товарів та послуг, наймати та навчати співробітників, інвестувати в інфраструктуру та проекти соціальної відповідальності.
У процесі формування будь-який сектор економіки веде активну комерційну діяльність. Особливо активно нові економічні напрями розвиваються після їхньої легалізації, і сфера гемблінгу в Україні — яскравий приклад цього. Окрім безпосередніх ліцензійних платежів, якими легальні організатори азартних ігор наповнюють державний бюджет, вони також генерують прибуток в інших секторах економіки, купуючи товари та послуги, орендуючи приміщення та інші засоби виробництва.
Згідно з офіційною статистикою Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей (КРАЇЛ), на сьогодні лише від ліцензійних платежів державний бюджет отримав понад 1,2 млрд грн. Експерти ж оцінюють загальні надходження до скарбниці від легалізації грального бізнесу на рівні 30 млрд гривень.
Цифри виглядають переконливо, враховуючи, що легальному ринку фактично лише рік і низка податкових та регуляторних питань не вирішені до кінця. Такі високі показники також говорять про те, що за наявності сприятливого податкового та регуляторного середовища, а також за умови ефективної боротьби з нелегалами потенціал для зростання ринку, а отже й доходів для державного бюджету, величезний.
30 млрд гривень — цифра, що відображає реальний економічний ефект, який гральний бізнес має на економіку України, взаємодіючи з іншими сферами.
Скільки галузей економіки стимулюють організатори азартних ігор?
Консалтинг. Законодавче регулювання гемблінгу в Україні є досить жорстким, тому пройти процедури отримання ліцензій та запустити бізнес непросто. Для цього потрібні юристи та бізнес-консультанти, особливо якщо ліцензію планує здобути іноземна компанія без досвіду роботи в українській юрисдикції.
Рекрутинг та навчання персоналу. Ринок азартних ігор в Україні зовсім новий, тому пошук та навчання персоналу потребує багато часу та ресурсів. Легальні організатори активно інвестують у HR та рекрутинг, що не тільки сприяє збільшенню кількості офіційних робочих місць, а й дає можливість заробляти компаніям, що спеціалізуються на пошуку та наймані персоналу.
Оренда та ремонт приміщень. Якщо ми говоримо про легальних організаторів наземного гемблінгу (казино, зали гральних автоматів, офлайн-покер), то вони інвестують десятки мільйонів доларів в оренду та ремонт приміщень у готелях для приведення їх у відповідність до ліцензійних вимог. Деякі організатори навіть будують нові чотири- та п’ятизіркові готелі, щоб відкривати там гральні заклади.
Закупівля, сертифікація, обслуговування грального обладнання. Наприклад, один сучасний ігровий автомат в середньому коштує 15-20 000 доларів. А ще є витрати на його технічне обслуговування, підтримку роботи програмного забезпечення тощо.
Інвестиції в ІТ. Для онлайн-організаторів азартних ігор основними продуктами є їх онлайн-платформи та ігрові програми. Їх розробка, удосконалення та підтримка функціонування потребують постійних інвестицій. Деякі компанії покладаються на власні IT-відділи, інші залучають розробників на аутсорсі, але в обох випадках вони інвестують в IT десятки мільйонів доларів.
Маркетинг, реклама та PR. Легальний гемблінговий бізнес, надаючи передусім розважальні послуги, покликаний дарувати позитивні емоції. І одними з найефективніших інструментів донесення власної місії та залучення клієнтів для легальних організаторів є реклама та PR.
На сьогоднішній день в Україні індустрія азартних ігор є одним із найбільших рекламодавців як в онлайн, так і в офлайн-сегментах нарівні з FMCG-товарами та рітейлом техніки. До того ж соціально відповідальна реклама гемблінгу повинна відповідати ряду правил, дотримання яких також пов’язане з економічними наслідками для грального бізнесу.
Спонсорські договори. Більшість легальних організаторів азартних ігор, особливо у сфері беттингу, спонсорують спортивні змагання та команди у різних видах спорту.
Фінансування проектів у сфері соціальної відповідальності та благодійності. Легальні організатори азартних ігор активно інвестують у проекти соціальної відповідальності та вкладають у благодійність. Це дозволяє краще донести реальну цінність грального бізнесу для суспільства та створити позитивний соціальний ефект за межами сфери гемблінгу.
Це не повний перелік сфер, у яких гральний бізнес безпосередньо чи опосередковано генерує прибуток. Є ще закупівля меблів, форми для співробітників, витрати на обслуговування інфраструктури гральних приміщень, оренда офісів, транспортні послуги, а також десятки інших сфер, у яких гральний бізнес виступає замовником та сплачує гроші.
Враховуючи, що остаточне врегулювання податкового законодавства у сфері гемблінгу очікується вже найближчим часом і низка організаторів, у тому числі іноземних, готуються до виходу на ринок України, позитивний ефект від легалізації гемблінгу для української економіки лише посилюватиметься.