Виробництво азотних добрив досягло 5-річного максимуму

Виробництво азотних добрив в Україні за підсумками 2020 р склало 5,1 млн т у фізичній вазі. В цілому обсяг виробництва зріс на 35% в порівнянні з 2019 р що є найвищим показником починаючи з 2015 року.

Як говориться в повідомленні асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», зростання відбулося за всіма трьома основними видами продукції, зокрема: по карбаміду – на 47%, по аміачну селітру – на 8%, по карбамідо-аміачної суміші – на 29%.

«В Україні працює 5 великих заводів з виробництва азотних добрив: три заводи групи Ostchem (Черкаси, Рівне, Сєвєродонецьк),« ДніпроАзот »і« Одеський припортовий завод »(ОПЗ). Заводи Групи Ostchem в 2020 році виробили 2/3 всіх азотних добрив в Україні. У той же час, найбільший приріст виробництва продемонстрували Сєвєродонецький завод Ostchem і ОПЗ – збільшення в 2,5 рази в порівнянні з 2019 р кожному з підприємств завдяки відновленню стабільної роботи заводів », – відзначають експерти.

За словами генерального директора УКАБ Романа Сластьона, таке істотне зростання пов’язаний з порівняно низькою ціною природного газу в 2020 р, повним ембарго на всі види мінеральних добрив з РФ, а також високим попитом на азотні добрива як на внутрішньому, так і на зовнішніх ринках. Експерт зазначає, що одночасно ціни на внутрішньому ринку України продовжували бути на 15-25% вище в порівнянні з цінами експорту.

«Тобто українські сільгоспвиробники продовжують платити в ціні добрив додаткову маржу вітчизняному виробнику. Єдиним стримуючим фактором зростання ціни на нашому монополізованому ринку добрив є наявність імпортних поставок з Білорусі, країн ЄС та інших торгових партнерів України », – пояснює Роман Сластьон.

Зростання внутрішнього виробництва істотно скоротив імпорт добрив в Україну. Так, в 2020 році обсяг імпорту азотних добрив зменшився більш ніж удвічі і склав $ 152 млн проти $ 365 млн в 2019 році. У фізичній вазі імпорт в 2020 році склав 816 тис. Т. Найбільшу частку імпорту – 46,7% займала аміачна селітра, виробництво якої в Україні є найбільш монополізованим.

«З введенням в 2019 році повного ембарго на мінеральні добрива з Російської Федерації кардинально змінилася і географія країн-постачальників азотних добрив в Україні. У 2020 році Україна імпортувала азотні добрива з 32 країн. Найбільшими постачальниками були Білорусь з часткою 29%, Польща – 23%, Грузія – 13%, Литва – 10%, Болгарія – 10%, Казахстан – 6% », – підсумували в УКАБ.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *