Перша велика проблема цього року – низька ціна на жовтий цибулю навіть для господарств з врожайністю 50 т / га. Сьогодні виробники віддають якісну цибулю по 3 грн / кг при собівартості 3,4-4 грн / кг.
Про це розповів головний фахівець зі зберігання ТОВ «Терра Юкрейн» Павло Булгаков під час вебінару «Зберігання цибулі: технологія і підходи».
«У господарствах вже почалося збирання і закладка лука на зберігання. Це питання стоїть дуже гостро навіть у виробників, які навчилися добре вирощувати цей овоч. Сьогодні механічне прибирання цибулі обійдеться в чотири рази дешевше, ніж ручна. У нашому регіоні в цьому сезоні люди прибирають цибулю за 0,35 грн / кг. При середній врожайності 80 т / га вартість прибирання вручну складе 40 тис. Грн / га. У цю вартість входять прибирання, транспортні витрати і витратний матеріал. Прибирання лука механічним підбирачем буде коштувати 9,5 тис. Грн, але потрібно враховувати, що овоч при цьому типі прибирання буде більше засмічений », – зазначає Павло Булгаков.
Він також підкреслює, що контейнерне зберігання при правильній організації виходить дорожче, ніж навал. Для виробників, у яких немає ніякої техніки для закладки цибулі на зберігання, найкращим варіантом буде закласти навал сітками. Але при цьому потрібно врахувати витрати на логістику завантаження. А вже щоб закласти навал висотою 3 м, виробнику потрібно мати спеціальну закладний техніку.
Павло Булгаков зазначає, що салатний білий лук зберігати потрібно тільки контейнерним способом, а ось жовтий і червоний в зберіганні не такі примхливі і добре зберігаються навалом.
«Великі проблеми при зберіганні цибулі відбуваються через неправильну вентиляції. Цей параметр дуже важливий, і на ньому не можна економити. Є правильні параметри подачі повітря і тиску. Чим менше фракція, тим вище повинна бути тиск. При навалі в 3 м вентилятори повинні давати тиск в районі 500 паскалів при подачі повітря 240-250 кубів на 1 т на годину. При цьому інтенсивність сушки лука регулюється або температурою, або подачею повітря », – розповідає Павло Булгаков.
За його словами, незалежно від типу зберігання, витрати по вентиляції будуть однакові, але при контейнерному зберіганні збільшуються обсяги задіяних площ.