За даними дослідження Mckinsey & Company, обсяг ринку доставки продуктів у всьому світі становить 83 мільярди євро, або 1% від загального ринку продуктів харчування і 4% – від продуктів харчування, що продаються через ресторани і мережі швидкого харчування.
В Україні ця сфера також активно розвивається і, за оцінками експертів, в найближчі роки зупинятися не збирається. У дослідженні компанії Statista йдеться, що український обсяг цього ринку в 2019 році досягне $ 26 мільйонів, а до 2023 року цифра зросте до $ 35 млн.
На MRKTNG Марафоні в Києві 5 грудня представники індустрії обговорили основні “болю” і перспективи цього ринку.
Корпорації vs. власники
На український ринок доставки їжі вже вийшли такі великі компанії, як Glovo і Uber Eats. Чи може це зашкодити тим кафе і ресторанах, у яких є своя власна доставка? На це питання відповів маркетинг-директор “Сушія” Дмитро Демидов. Його компанія сама доставляє їжу, але при цьому співпрацює також з Glovo і Uber Eats.
“Ми інтегрувалися з Uber і Glovo. За рахунок них ми теж ростемо. Але це драйвит нас удосконалювати і свою доставку. До того ж, в разі співпраці з агрегатором, 30% потрібно віддавати йому. Коли у тебе своя доставка, такого робити не треба “, – зазначив він.
Дмитро Демидов (крайній праворуч). Фото: Костянтин Мельницкий, Іван Чернічкін / Delo.ua
Dark Kitchen ≠ Hell’s kitchen?
З ростом популярності сервісів доставки з’явився ще один тренд – dark kitchen. Це закладу без місць для сидіння і офіціантів – умовні “віконця” для видачі замовлення, де можна зробити замовлення на місці і забрати його з собою або, знову-таки, замовити через службу доставки.
Перевага такого віконця в тому, що вони компактні і їх можна відкривати в різних частинах міста, тим самим спрощуючи роботу своїм кур’єрам: їм не потрібно буде їхати через все місто з замовленням, коли поблизу є dark kitchen, звідки теж можна забрати замовлення і доставити його швидше. Такі пункти вже активно розвивають Сполучені Штати Америки і Європа, за словами генерального менеджера Uber Eats Ігоря Ковальова.
Цей же формат зараз освоює в Україні компанія “Сушія”. “Що нам це дає? Це дає можливість доставляти їжу до години в будь-який район. Це два бізнесу всередині одного. Це вигідніше, ніж ресторан. В ресторанній сфері, якщо у тебе прибуток 10-12% – це добре. Доставка дає трохи більший прибуток “, – зазначив Дмитро Демидов.
Ігор Ковальов (другий зліва). Фото: Костянтин Мельницкий, Іван Чернічкін / Delo.ua
Однак, у доставки є одна проблема: їжа не завжди приїжджає в тому вигляді, в якому вона повинна бути. “Ми оптимізували своє меню для доставки. По суті, в ресторані і на доставці у нас різне меню, тому що є страви, які неможливо доставити цілими”, – зазначив маркетинг-директор “Сушія”.
Сервіс: швидше, краще, акуратніше
Крім смачної їжі і швидкої доставки, є ще один параметр, який повинні дотримуватися служби доставки, щоб бути конкурентними – це обслуговування і відповідальна поведінка кур’єрів. В “Сушія” це питання вирішують строгістю. “У нас жорсткі вимоги. Ми платимо більше середньої зарплати на ринку, але у кур’єра з’являється і велика відповідальність. Якщо ти один раз” затупил “- ми тебе звільняємо”. За словами менеджера Uber Eats, в їх компанії гарантом в цьому питанні виступає система рейтингів. Споживачі і ресторани самі оцінюють кур’єрів, тим самим стимулюючи їх працювати краще.