Деякі торговельні мережі на тлі проблем з сировиною і логістикою зловживають обмеженнями, зумовленими каратніном.
Про це розповів співвласник HD-Group Борис Шестопалов виданню «Зберігання і переробка зерна».
Він зазначив, що одним з таких прикладів є мережа супермаркетів Varus (ТОВ «ОМЕГА»), яка на тлі заяв представників Міністерства розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства про необхідність встановлення граничної відстрочки на «значущі товари» в розмірі 14 днів, розіслала повідомлення про збільшенні розстрочки на 45 днів, з огляду на що 25 днів (мінімум) вже є.
Аналогічний лист отримали ОС «Борошномели України» і Всеукраїнська асоціація пекарів.
Менеджери мережі пояснюють таке рішення «складними форс-мажорними обставинами», викликані введенням деяких обмежень і подовженням карантину до 24 квітня рішенням КМУ №211 від 11 березня 2020 року «Про запобігання поширенню на території України на гострі респіраторні хвороби COVID-19, викликаної коронавірусів SARS – CoV-2 »(зі змінами та доповненнями, внесеними постановою КМУ від 16 березня 2020 №215), що« робить неможливим виконання зобов’язань »мережі.
Однак, з юридичної точки зору, цей лист не має об’єктивних підстав.
«Можу відразу сказати, що лист не має об’єктивних підстав. Оскільки карантин, встановлений постановою КМУ №211 не забороняє діяльність як магазинів продуктів харчування, так і банківських установ. А сам лист не має обґрунтування, яким чином вищевказану постанову КМУ впливає на неможливість виконання зобов’язань. Хоча, з іншого боку, так, ст.14-1 ЗУ про ТПП має в собі підставу для форс-мажору епідемію. Тому рекомендую підприємствам відмовити в оголошенні форс-мажору, і повідомити про це торгову мережу », – зазначив юрист.
Як підсумок, галузеві організації змушені звернутися до Міністерства розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства і Кабмін з проханням посприяти врегулюванню таких дій, а також закликають всіх учасників ринку до соціальної відповідальності та бізнес-солідарності в такі непрості часи.