тість житла на первинному ринку до кінця 2021 року може зрости на 5-10%, на вторинному – на 7%, повідомив президент Асоціації фахівців з нерухомості (ріелторів) України (АФНУ) Юрій Піта агентству «Інтерфакс-Україна».
“Не дивлячись на очікуване осіннє пожвавлення на ринку житлової нерухомості, цінова ситуація буде достатньо стабільною. Зростання цін буде носити більш інерційний характер і в основному за рахунок активності покупців, які купують житло суто в інвестиційних цілях – для подальшого перепродажу або здачі в оренду”, – повідомив Піта.
За оцінками глави АСНУ, ресурс потенційних покупців майже вичерпався. В Україні лише 7-8% громадян можуть дозволити собі покупку житла за готівкові кошти, за програмами іпотеки або в розстрочку. При цьому на ринку спостерігається зниження інтересу до інвестиційних операцій: з липня їх частка на первинному і вторинному ринках скоротилася майже на 25%.
“Обмежена кількість потенційних покупців є головним фактором стримування зростання цін”, – підкреслив експерт.
Він також повідомив, що на первинному ринку нерухомості в найбільших містах України – Києві, Дніпрі, Львові, Одесі та Харкові – з початку 2021 року вартість квартир подорожчала на 18-20%. В інших обласних центрах – Вінниця, Івано-Франківськ, Рівне та ін. – ціна на первинному ринку зросла до 15%.
“До кінця року очікується, що житло на первинному ринку може додати в ціні ще від 5% до 10% в залежності від регіону, місця будівництва, рекреаційних та інфраструктурних можливостей для майбутніх мешканців”, – зазначив Піта.
На вторинному ринку, за його словами, спостерігаються схожі цінові тенденції: в містах-мільйонниках: за підсумками року зростання вартості квартир може досягти 17-20%, в інших обласних містах – до 15%. В основному це стосується найбільш затребуваною категорії житла – малогабаритних квартир в хорошому стані до 50 кв. м в типових будинках радянської забудови, розташованих у вдалих локаціях.
Відмінність в темпах зростання експерт пояснив міграційними процесами. “Громадяни змінюють місце проживання переважно через великі можливостей знайти гідну роботу, кращий рівень життя. Як наслідок, квартири в невеликих містах втрачають свою популярність”, – сказав глава АФНУ.
Серед головних причин зростання вартості житла на вторинному ринку Піта назвав інфляційні процеси, невпевненість в економічній політиці країни, що позначається на рівні добробуту громадян, а також обмежену дію державних іпотечних програм.
“За даними АФНУ,” пільгова “іпотека під 7%” не більше ніж на 1-2% збільшила кількість потенційних покупців житла. Саме тому, як і на первинному ринку, в найближчі місяці будуть сформовані максимальні ціни, відповідні реальному і досить обмеженому в фінансовому плані попиту “, – підкреслив він.
Згідно з даними експерта, в сегменті оренди житла в разі, якщо не виникнуть нові форс-мажорні обставини, новий локдаун, попит і ціни майже повністю повернуться до “допандеміческому” рівню. Восени оренда квартир переважно 1-, 2-кімнатних в Києві, Дніпрі, Львові, Одесі та Харкові може вирости в межах 10-15%, в інших обласних центрах – до 7-10%.
Таким чином, за оцінкою президента АФНУ, вартість оренди за підсумками 2021 зросте 25-30%. При цьому обіцяний зростання комунальних витрат на 40-70% ляже на плечі орендарів, що стане запобіжником майбутнього зростання цін, незважаючи на можливе зростання попиту.
“До кінця опалювального сезону вартість оренди буде орієнтована на сукупні витрати наймачів житла”, – підсумував Піта.
Асоціація фахівців з нерухомості (ріелторів) України – провідна профільна громадська організація країни, що об’єднує представників з 25 регіонів країни в 32 містах. Створена в 1995 році. Її членами є понад 2 тис. Професійних ріелторів. Відділення відкриті практично у всіх областях країни.