В Україні вступив в силу закон про ринок землі

З 1 липня в Україні набрав чинності закон про обіг земель сільськогосподарського призначення, прийнятий Верховною Радою в кінці березня 2020 року і поклав кінець мораторію, що діяв з 2001 року.

Закон надає власникам ділянок (паїв) право на їх продаж: до цього землю в Україні можна було лише передавати сільгоспземлі в оренду шляхом укладення довгострокових договорів.

До 2024 року оборот сільгоспземель буде здійснюватися між громадянами України з розрахунку не більше 100 га “в одні руки”, а з 2024 року – за участю юридичних осіб, створених за законодавством України, але з певними обмеженнями. При цьому з 2024 року дозволена консолідація сільськогосподарських земель громадянами і юридичними особами в розмірі до 10 тисяч га.

При цьому встановлено заборону на покупку часток у компаніях, які будуть володіти землею. Передбачено, що ця норма може бути скасована лише за підсумками референдуму.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль напередодні відзначив в своєму Telegram-каналі, що земельна реформа стала однією з найважливіших і найбільш очікуваних в історії незалежної України.

“Українці стануть справжніми господарями своєї землі, адже зможуть не просто нею володіти, а й вільно розпоряджатися. Це те, що закріплено в Конституції, але фактично було неможливим через дії мораторію. Немає жодної успішної країни, де діяв би мораторій на введення цивілізованого ринку землі “, – заявив він.

За словами глави уряду, введення ринку землі є важливим кроком для захисту прав українського фермерства, оскільки переважне право на викуп ділянки отримують аграрії, які вже їх орендують.

Шмигаль зазначив, що земельна реформа також передбачає створення Фонду часткового гарантування кредитів в сільському господарстві, завдяки чому кредит зможуть отримати навіть малі фермери, які обробляють землю до 500 га і які не мають кредитної історії.

“Крім того, для покупки землі потрібно офіційно показати свої кошти. Усі транзакції будуть йти через банк. Всі договори будуть перевірятися нотаріусами. Міністерство аграрної політики вже розпочало інформаційну кампанію з роз’яснення переваг і деталей роботи ринку землі. Тому наші громадяни зможуть отримати всі відповіді на свої питання “, – додав він.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *