В Україні соняшникова олія дорожча до 30%, ніж у Європі

За останні 12 місяців соняшникова олія продемонструвала рекордні темпи зростання ціни.

Про це йшлося на засіданні круглого столу у Комітеті Верховної Ради з економічного розвитку.

Керівник підкомітету з питань регуляторної політики в Комітеті ВРУ з економічного розвитку Анна Лічман, посилаючись на результати моніторингу цін у Польщі, Румунії, Франції та інших країнах, акцентувала, що соняшникова олія в Європі дешевша на 26–30%, ніж в Україні.

«На жаль, за останні 12 місяців соняшникова олія стала рекордсменом зростання вартості: з приблизно 34 грн/л у середині 2020 р. до приблизно 63 грн/л зараз. Українські споживачі не мають жодних вигод від того, що наша країна є найбільшим виробником та експортером олії у світі. Головний аргумент, який ми чуємо, – підвищення цін на міжнародних ринках», – прокоментувала вона.

Порівняння цін на олію в Україні та Європі

Зазначається, що цього року на українському ринку спостерігається зростання роздрібних та оптових цін на соняшникову олію. Однією з причин учасники зустрічі в парламентському комітеті назвали зростання цін на сировину — насіння соняшнику, частка вартості якого сягає у собівартості виробництва олії 85%. За даними Держстату за січень-жовтень 2021 р., ціна олії збільшилася на 61,2% порівняно з аналогічним періодом 2020 р.

Директор Департаменту досліджень та розслідувань ринків виробничої сфери, фармацевтики та рітейлу АМКУ Юлія Янова наголосила, що п’ять найбільших виробників контролюють близько 75% ринку. З погляду антимонопольного законодавства така структура містить ознаки стабільної олігополії.

«Але незважаючи на це, виробники однаково конкурують між собою. Тому недоречно говорити про монополію на ринку. АМКУ слідкує за ринками соціально значимих товарів. Враховуючи структуру ринку, найімовірніше порушення конкуренції — антиконкурентні узгоджені дії у вигляді схожих дій», — сказала вона.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *