Представники ягідних розплідників заявляють про різке зростання запитів на закупівлю саджанців малини в 2021 році, на тлі рекордно високих цін на малину на свіжому ринку, а також на малину, що закуповується для заморозки та експорту.
Це загрожує черговим «малиновим бумом» до урожайю 2022 р повідомляють аналітики EastFruit.
«На жаль, пам’ять про перший малиновому бумі 2017-2018 років вже почала стиратися з пам’яті багатьох українських підприємців. А значить, повторення сумного для багатьох сценарію є досить імовірним », – вважають експерти.
І нагадують, що після заборони на експорт овочів і фруктів з України в Росію, багато підприємців почали шукати можливості інвестицій в продукти з високою доданою вартістю, які могли б успішно експортуватися. У цей час Україна вже успішно експортувала заморожену малину, проте в порівняно невеликих обсягах – близько 3-5 тис. Тонн в рік. Оптові ціни на якісну малину в 2015 році досягли 40-45 грн / кг ($ 1,9-2,2 за кг), причому таку ціну платили навіть за малину високої якості для потреб заморозки.
«В цей же час закладка ягідної плантації малини сертифікованим посадковим матеріалом, з урахуванням витрат на крапельне зрошення і інші елементи технологій, становили близько 300-350 тис. Грн. Відповідно, при виході на врожайність в 10 тонн з гектара, що для інтенсивного проекту цілком реально, інвестиція окупалася за один рік », – пояснюють фахівці.
Ціни на малину в 2021 році зросли до неймовірних 75-90 грн / кг. Тобто навіть на заморозку садівники, які не відмовилися від вирощування малини, продавали її майже по $ 3 за кг. Більш того, в окремі тижні ціни на малину навіть перевищували ціни на лохину – ягоду, яка вважалася найдорожчою багато років поспіль.
«Тому зовсім не дивно, що в 2021 році багато хто не зміг втриматися від спокуси спробувати виростити малину знову. А раптом ціни не впадуть? Змушені розчарувати – ціни на малину, як мінімум на малину для заморозки, обов’язково знизяться, тому що ніхто не поцікавився причинами настільки динамічного зростання цін », – відзначають аналітики.
Ціни виросли тому, що в кількох ключових країнах-виробниках малини в цьому році різко знизився урожай внаслідок несприятливих погодних умов.
«… Ми бачили бізнес-плани нових проектів вирощування малини з дуже сильно завищеними цінами. А це говорить про те, що «Малиновий бум 2» України можна вважати практично доконаний реальністю », – підсумували експерти.