Український рітейл переміщує складські приміщення на захід

Український рітейл переміщує складські приміщення в західні області та країни ЄС, повідомив засновник Watermelon Development Федір Арбузов агенції “Інтерфакс-Україна”.

“На сьогодні всі великі торгові мережі, як продуктові, так і фешн, прагнуть робити перелокацію своїх складських площ у західний тихіший регіон. Деякі навіть виносять до Польщі та Угорщини”, – повідомив Арбузов.

За його словами, у Польщі вже дефіцит у прилеглих до кордону України регіонах.

“Запит є оперативним, на невеликі формати, щоб спробувати, як працюватиме український ринок логістики з такими ланцюжками. Але вільних лотів на 2-5 тис. кв. м уже немає”, – повідомив Арбузов.

При цьому багато рітейлерів підшукують логістичні приміщення в Україні, погоджуючись навіть на старі склади радянських часів у західних областях.

Шукають в Ужгороді, Івано-Франківську, Львові, Стрию, Самборі… по 500 кв. м”, – каже Арбузов.

Експерт зазначає, що поки що без відповіді залишаються запити на логістичну нерухомість у західному регіоні від великих компаній.

Запит великих операторів – від 1 тис. кв. м до 10 тис. у класі “А”. ). Загалом ми очікуємо близько 45 тис. кв. м, половину з цих юнітів вже здано за попередніми договорами”, – конкретизував Арбузов.

Він повідомив, що на тлі дефіциту ставки на логістичну нерухомість перевищили столичні.

“Клас “А” вже не знайдеш нижче за $6/кв. м, частіше за $7/кв. м плюс операційні, плюс ПДВ. Клас “В” – від $5/кв. м. По суті, ставки на склади наближаються до офісів”, – повідомив Арбузов.

При цьому на тлі активного розвитку логістики в західному регіоні він не очікує на появу спеціальних складів (фармацевтика, заморозка).

“Подібні проекти вимагають додаткових витрат, будувати для відкритого ринку їх не будуть. А формату built-to-suit (під вимоги конкретного резидента) в Україні на даний момент немає, оскільки ніхто не візьметься прогнозувати, що через два-три місяці”, – вважає Арбузов.

При цьому експерт наголосив, що логістика відновлюватиметься першою.

“Це необхідний крок для розвитку промисловості та рітейлу”, – констатував Арбузов.