Український IT-ринок під час кризи: більше половини компаній зупинили набір нових співробітників

Карантин і економічна струс ускладнили роботу всіх галузей і не обійшли стороною IT-ринок. Замовники в Україні та за її межами зазнають збитків і перебудовують свої бізнеси, а це змушує IT-компанії адаптуватися і готуватися до витрат.

IT-рекрутингове агентство INDIGO Tech Recruiters і адвокат Леонід Вікторов провели опитування серед 32 компаній в сфері аутсорс: зарубіжні та українські продуктові компанії, навчальні центри та аутстаффінгового фірми. Ключові питання: перехід на дистанційний режим роботи, зниження доходів і скорочення замовлень на послуги.

Віддалений режим роботи

Більшість офісних команд після оголошення карантину почали працювати дистанційно. Виходячи з даних опитування 78,1% співробітників переведено на “удаленку”, 15,6% людей самі вибирають, де працювати. Всього 3% і раніше працювали віддалено, також 3% не перекладені на дистанційний режим роботи.

“Антикризові” заходи

51,6% компаній вирішили не відкривати нові вакансії, а 45% планують скоротити витрати на оренду офісу.

Ще 38,7% почали економити на навчанні команди, а 35,5% планують економити на фонді оплати праці.

Близько 23% будуть економити на маркетингу, а всього лише 9% працюють в звичному режимі і поки не визначилися з планом дій.

Серед інших заходів респонденти відзначили перехід на онлайн-навчання, активізацію продажів і навіть посилення команди новими кваліфікованими фахівцями.

Скорочення персоналу і неоплачувані відпустки

Незважаючи на “карантинні” витрати, більшість компаній не планує розлучатися з командами. 53% опитаних не планують скорочувати співробітників, однак 16% все ж планують знизити кількість штату.

Більш оптимістичні прогнози компаній і щодо відпусток без збереження зарплат. Близько 72% опитаних респондентів не планують застосовувати цей захід, а 12,5% мають намір відправити співробітників у неоплачувану відпустку. Решта будуть орієнтуватися по ситуації.

Скорочення зарплат і втрата клієнтів

Розслабитися, як показало опитування, можна приблизно половині компаній. Опитування показало, що 53% компаній не збираються зменшувати розмір зарплат співробітникам, де близько 22% будуть скорочувати винагороду співробітників.

Поточна ситуація також змушує компанії переглядати умови співпраці. З’ясувалося, що обговорювати нові умови, наприклад, щодо знижок та інших цін, буде майже половина компаній. Також багато хто змушений відмовлятися від багатьох проектів, в тому числі, в частині IT-сервісів. Більшість респондентів або вже втратили клієнтів, або прогнозують це.

За статистикою 53% вже відчули часткові втрати клієнтів, а у 34,4% клієнти залишилися збережені. Повні втрати відзначили 12% опитаних компаній. Схожа ситуація склалася і в продажах – більшість компаній або вже констатують, або очікують падіння показників.

Експерти схиляються до думки, що вітчизняний IT-бізнес попереду чекають непрості часи – частина проектів буде заморожена, або згорнута, через що компанії будуть змушені проводити кадрові скорочення, а частина з них зовсім можуть закритися.

Глава наглядової ради компанії “ІТ-Інтегратор” Андрій Верба вважає, що багатьом компаніям для збереження всіх робочих місць і здатності виконувати свої зобов’язання перед клієнтами і співробітниками доведеться піти на непопулярні заходи.

“Найбільша стаття витрат компаній – це зарплатний фонд і оренда – тому основний фокус буде на цих двох напрямках. Під час кризи будуть лопатися сфери-бульбашки, в тому числі і IT-аутсорсинг. Що стосується ринку системної інтеграції і IT-проектів в державному секторі сильно не постраждають. Так як цей процес відбувся ще в кінці 2019 року, коли IT-частина майже повністю вирізали з бюджету “, – говорить Верба.

СЕО та співзасновник Intellias Віталій Седлер розповів, що багато хто з потенційних ІТ-проектів на ринку зараз на паузі до тих пір, поки ситуація не стабілізується. Але при цьому додав, що зараз є можливість відкривати інші напрямки ринку.

“Це дає поштовх для пошуку нових клієнтів в тих сферах, які будуть рости, наприклад, e-commerce, e-learning, Gaming, а також в тих регіонах, в яких економіка або вже відновлюється, або менше постраждала від кризи (Близький Схід і азіатсько-Тихоокеанський регіон) “, – говорить Седлер.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *