Українські овочі значно подорожчали: названо причини

Рекордсменом серед овочів за зростанням цін у 2021 р. стала капуста, яка подорожчала на 128%.

Про це заявив експерт Центру досліджень продовольства та землекористування KSE Institute Роман Нейтер у колонці на НВ.

«Капуста зростала у вартості більше ніж вдвічі з року в рік. І цьому зростанню є пояснення. У минулі роки, починаючи з 2018, посівні площі та обсяги виробництва капусти зростали, а минулорічні площі посівів були найвищими за останні п’ять років. З ростом виробництва знижувалися ціни на капусту. Минулого року, через найвищий за останні роки врожай, ціни були рекордно низькими. Як наслідок, виробники вимушені були продавати врожай собі у збиток. Тож змінили структуру посівів, розпочавши саджати менше капусти», — пояснив експерт.

Схожа ситуація, за його словами, і з цибулею та буряком, які за останній рік здорожчали більш, як на чверть (27% та 26% відповідно).

«Скорочення посівів у 2021 році призвело до менших обсягів виробництва, меншої пропозиції. У результаті маємо зростання ціни. Це зростання ціни пожвавлюється й тим, що учасники ринку очікують на більш високу ціну і відправляють продукцію у сховища, сподіваючись пізніше продати врожай дорожче», — вважає Роман Нейтер.

При цьому, картопля протягом року здешевшала на 16%, а морква — на третину, 33,6%.

«Є ще один інгредієнт борщу, котрий значно подорожачав, порівнюючи з попереднім роком. Це олія. Її вартість зросла за рік на 47%. І головна причина цього — зростання вартості олії на світових ринках. Якщо ціна на овочі в Україні формується локально, то олія — це товар, що купується та продається на світових біржах, як і зерно, соя та кукурудза. У результаті істотне зростання ціни на зовнішніх ринках відображається і на внутрішніх цінах», — пояснив експерт.

Роман Нейтер прогнозує, що за підсумками 2022 року можна очікувати значного зростання ціни на всю аграрну продукцію, що торгується на світових ринках, через низку факторів — зростання цін на сировину, енергоносії та порушення ланцюгів поставок у зв’язку з пандемією. Як наслідок — на всі товари переробки, що виготовляються з цієї продукції.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *