Україна планує імпортувати соєві боби після того, як місцеві поставки вичерпалися і внутрішні ціни на сою зросли.
Про це пише Agricensus з посиланням на джерела на ринку.
Аналітики відзначають, що поєднання одного з найнижчих врожаїв за останні роки, небажання аграріїв продавати сою, а також високі ціни на соєві боби на внутрішньому ринку потенційно відкрили вікно імпорту сої для України.
Як повідомляють кілька трейдерів, українські переробники вже почали розглядати рекордний урожай бразильської сої в якості альтернативного пропозиції, а деякі вже перевіряють ціну на олійну.
«Однією з головних причин того, що деякі переробники прагнуть імпортувати сою, – це позитивна маржа. При цьому закупівля імпортної сої не виключає придбання української сої за прийнятними цінами. Це також дозволить завантажувати потужності, коли дефіцит соняшника ще більше зросте », – розповів один джерело.
Власне виробництво сої в Україні в минулому році скоротилася майже на третину і сягнула семирічного мінімуму в 3,1 млн т, так як в результаті загальна площа посівів скоротилася на чверть, а врожайність впала на 9% після сухого літа. За даними митниці, в результаті власний експорт соєвих бобів України впав на 50% з початку маркетингового року до 1,06 млн т до кінця січня.
Аналітики відзначають, що обмежена доступність в Україні і небажання аграріїв продавати сою привели до того, що ціни на боби на внутрішньому ринку зросли до 20 тис. Грн / т ($ 719 / т) з доставкою.
Тим часом, ціни в українських портах не досягнули рівня CPT в $ 515 за тонну, що робить внутрішній ринок більш привабливим варіантом для сої місцевого виробництва і збільшує дефіцит поставок для переробників сої поблизу портів.
Крім того, ціни на бразильську сою різко впали в останні тижні, так як ринок цінних паперів в Паранагуа минулого тижня деякий період торгувався нижче чиказьких ф’ючерсів. Такі скачки на біржах відображають повільний збір врожаю на тлі проливних дощів і повільних навантажень в портах на тлі обмеженого попиту.
«Соєві боби в Паранагуа для квітневої відвантаження в останній раз оцінювалися на рівні 8 центів / бушель в порівнянні з травневим ф’ючерсним контрактом, що еквівалентно $ 510,75 за тонну на умовах FOB, при цьому ціни в порту Сантос були на $ 1,75 за тонну вище », – повідомляють аналітики.
Також ставка фрахту на доставку Panamax з Сантоса в Україні була оцінена в $ 35-40 за тонну, тоді як ціна сої на умовах CIF Україна становить близько $ 550 за тонну.