Україна втрачає лідерство на ринку ріпаку ЄС

Україна може втратити позиції найбільшого експортера ріпаку в ЄС в 2021/22 маркетинговому році через різке скорочення посівних площ під ріпак і високих виробничих ризиків.

Про це повідомляє oilworld.ru з посиланням на дані цінового агентства «Аргус Медіа».

За даними уряду, близько 880 тис. Га було засіяно ріпаком для збору врожаю наступного року в Україні до 23 листопада, що становить лише 87% від спочатку прогнозованої площі і менше на 27% в порівнянні з минулим роком.

«Українські фермери значно скоротили посівні площі під рапс після різкого падіння виробництва олійних в цьому маркетинговому сезоні до 2,55 млн т після самої низької врожайності за 6 років через несприятливі погодні умови. Південні і центральні регіони України, найбільші регіони-виробники рапсу, в минулому році серйозно постраждали від дефіциту води, що призвело до втрати 80 тис. Га посівних площ під ріпак », – відзначають аналітики.

Після великих втрат врожаю минулої зими, які привели до величезних фінансових втрат і навіть деяким банкрутств, виробники не дуже переймалися тим, що аналогічна ситуація може виникнути в цьому році, особливо з урахуванням того, що посів ріпаку супроводжувався посушливої ​​погодою і дефіцитом вологи в грунті.

«Більш того, в цьому сезоні ціни на місцевий український рапс виросли менше в порівнянні з яровими культурами, такими як пшениця, кукурудза і соняшник. Ціни на ріпак виросли всього на 6% з 1 липня по 23 листопада, тоді як ціни на пшеницю зросли на 37%, а ціни на кукурудзу і соняшник додали 51% і 81% відповідно. Тому деякі фермери вважають за краще вирощувати інші культури, а не рапс », – уточнює агентство.

Найбільше скорочення посівних площ під посів ріпаку в 2021/22 роках зареєстровано в Одеській і Миколаївській областях, а також на півдні Вінницької, Черкаської та Кіровоградської областей. В цілому, посівні площі ріпаку в Україні можуть скоротитися приблизно на 300 тис. Га в порівнянні з минулим роком, при поточних оцінках виробництва від 1,7 млн ​​?? т до 2,1 млн т.

«В результаті експорт ріпаку з України в 2021/22 маркетинговому році може скоротитися до 1,7 млн ​​?? т в порівнянні з оцінкою 2,2 млн т в цьому сезоні, враховуючи, що експорт ріпаку з України зазвичай досягає 90% від загального обсягу виробництва », – прогнозують фахівці.

Це може вдарити по європейському ринку, який є основним напрямком українського ріпаку, куди Україна зазвичай експортує 85-95% від загального обсягу. Український ріпак дуже важливий для балансу ЄС, так як європейські країни закуповують близько половини свого загального обсягу імпорту ріпаку з України за останні два сезони.

«Падіння українського експорту в ЄС може призвести до втрати Україною лідерства на європейському ринку імпорту ріпаку і подальшому збільшенню імпорту ріпаку з конкуруючих країн, таких як Канада і Австралія. Канада, зокрема, може збільшити свій експорт каноли в ЄС на тлі більшої доступності експортних поставок через торгової напруженості з Китаєм, який раніше був одним з найбільших імпортерів канадського каноли », – вважають аналітики.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *