Ситуація на ринку вершкового масла Європейського Союзу нині дещо нагадує 2017–2018 рр., коли Україні вдалося наростити експорт цієї продукції до ЄС. Це може повторитися за умов.
Про це заявив аналітик молочного ринку “Інфагро” Максим Фастєєв на своїй сторінці у Facebook.
Він зазначив, що інфляція охопила молочний ринок ЄС: зниження виробництва сирого молока у другій половині 2021 р. та низькі запаси біржових молочних товарів призвели до швидкого подорожчання сировини на споті. Ціни на молоко та ключові торговельні товари в Європі — сири, сухе молоко, вершкове масло, досягають або вже досягли максимумів останньої декади.
Експерт нагадав, що у 2017–2018 роках. вартість олії в ЄС злетіла до рекордних позначок (за сухим молоком ситуація тоді відрізнялася через світовий надлишок запасів), а Україна скористалася можливістю і за два роки проекспортувала до країн ЄС 7 тис. т товару в рамках квот FTA Україна-ЄС.
Фастеєв зазначив, що високі світові ціни на вершкове масло тоді спричинили рекордні експортні обсяги українського товару (близько 30 тис. т щорічно). Потім ситуація кардинально змінилася: зростання купівельної спроможності, тобто збільшення попиту в Україні, збіглося зі зниженням пропозиції сировини під виробництво товарів, у тому числі вершкового масла.
«Водночас вартість товару в ЄС поступово знижувалася, а тому торговельний баланс також зазнав істотних змін. 2019 року український експорт вершкового масла почав зменшуватися, натомість з’явився імпорт, а 2020-го обсяги продажу та надходження повністю збіглися. Цікаво, що майже весь імпорт минулого року припав на країни ЄС», – додав експерт.
Нинішнього року балансова ситуація, на його думку, не змінилася. За 9 місяців обсяги експорту олії дорівнюють обсягам імпорту, але є відмінності у географії — великі обсяги були завезені в Україну з Білорусі. Цьому сприяла вартість. У той же час, імпорт олії з ЄС у цей період мав спекулятивний характер (не в негативному значенні, а в торговій термінології).
«Існуюча мережа торгових каналів дозволяє купувати дешевшу продукцію в ЄС та РБ і продавати, наприклад, країни Кавказу та Середньої Азії. А за зміни тренду, як зараз, можна знову реалізовувати товари в ЄС. Це абсолютно нормально, дозволяє заробляти трейдерам/експортерам/імпортерам та водночас сприяє вирівнюванню цінових коливань на ринку.
Тому Україна найближчими місяцями може знову почати продавати олію в ЄС. Але за певних умов: європейські ціни мають продовжувати зростати (поки що так і є, але тренд може змінитися ближче до Різдва), а українським виробникам потрібно мати зайві обсяги сировини для випуску олії (зазвичай така ситуація складається в період новорічних свят)», — підсумував Максим Фастєєв.