Україна різко наростила експорт овочів і картоплі в Білорусь

Україна в 2021 р значно збільшила експорт овочів борщового набору та картоплі в Білорусь.

Поставки моркви за перші 6 місяців 2021 року з України в Білорусі зросли в 50 разів майже до 8 тис. Т, товарної картоплі – в 3 рази до 5 тис. Т, цибулі в 2,7 рази до 2,4 тис. Т, буряка їдальні в 6 разів до 1,9 тис. т, повідомляє EastFruit.

За даними експертів, частина продукції поставлялася до Росії, де влітку спостерігалися високі ціни на ці овочі.

Так, ціни на моркву в РФ досягали в кінці червня-початку липня $ 0,9. У Білорусі ціни були в 2,5 рази нижче, а в Україні і зовсім становили близько $ 0,25, тобто майже в чотири рази нижче, ніж в Росії.

«Природно, що така різниця в цінах не сильно стимулювала поставляти українську моркву в Білорусь, але робила такі поставки через Білорусь до Росії досить вигідними», – вважають фахівці, відзначаючи, що експорт української моркви склав 8 тис. Т, а білоруською – в Росію 52 тис. т. Очевидно, що морква з України могла поставлятися і поставлялася до Росії через Білорусь.

Аналогічні цінові розриви були в цінах по столовому буряку, експорт якої з України в Білорусь теж виріс в рази. І тут теж розрив в обсягах експорту з України в Білорусь і Білорусі в Росію показує, що частина української санкцій буряка, найімовірніше виявилася на полицях супермаркетів РФ.

У той же час, цінові розриви на картоплю були набагато нижче – в межах вартості транспортування. При цьому до середини квітня ціни на картоплю в Білорусі були навіть нижче, ніж в Україні.

«Очевидно, Білорусь експортувала картопля в Росію до середини квітня, а потім, коли ціни на картоплю всередині країни різко виросли, сама стала закуповувати картоплю в Україні. Саме в червні 2021 року Україна і експортувала основні обсяги картоплі на ринок Білорусі.

Зараз Білорусь продовжує імпорт картоплі з України, тому що, незважаючи на очікування зростання виробництва, погодні умови в країні були несприятливими, і ціни на картоплю залишаються високими навіть під час збирання врожаю. За сьогоднішній день оптові ціни на картоплю вже нового врожаю в Україні значно нижче, ніж в Росії і Білорусі », – констатують експерти.

За цибулі ріпчастої реекспорту української продукції в Росію через Білорусь точно не було, запевняють фахівці, адже ціни на цей вид овочів в Білорусі в першому півріччі 2021 р були вище, ніж в Росії. Тому тут був чистий експорт з України в Білорусь.

«Україна за перше півріччя поточного року заробила $ 6,7 млн ​​на постачання овочів борщового набору в Білорусь, але частина цих грошей сплатила Росія», – підсумували експерти.