Україна потрапила в список країн, що порушують права інтелектуальної власності та завдають цим шкоди економічним інтересам Євросоюзу. Така інформація міститься в щорічній доповіді Єврокомісії щодо захисту і забезпечення прав інтелектуальної власності в третіх країнах, повідомляє Укрінформ.
Україна внесена до країн другого пріоритету, і за масштабами порушень і їх наслідками поступається лише Китаю, який займає першу позицію.
“Індія, Індонезія, Росія, Туреччина і Україна залишаються країнами 2-го пріоритету. У цих країнах були виявлені серйозні системні проблеми в сфері захисту та дотримання прав інтелектуальної власності, що завдає істотної шкоди бізнесу Євросоюзу. У порівнянні з попередньою доповіддю, ці країни не мали прогресу, або продемонстрували лише обмежений прогрес у вирішенні цих стурбованість “, – йдеться в преамбулі документа.
В Україні, як зазначається, продовжують існувати проблеми щодо законодавчого захисту ІП, щодо механізмів реєстрації торгових марок, а також щодо транзиту контрафактної та піратської продукції на ринки Євросоюзу.
Підпишіться на КАНАЛ DELO.UA
У той же час повідомляється, що протягом двох років у Верховній Раді були зареєстровані три законопроекти, які пропонують ввести деякі патентні обмеження або забороняють захист певних речовин (ефіри, суміші, поліморфні матеріали і метаболіти) і нових різновидів відомих медичних продуктів.
Відзначається, що існуючі правові норми все ще не пропонують захист від недобросовісної реєстрації продукції, відсутні або неефективні правові механізми оскарження такої товарної реєстрації та захисту ІП виробників оригінальної продукції.
Крім того, чинне законодавство України в сфері захисту ІП містить серйозні проблеми в сфері визначення кабельної ретрансляції і відповідних тарифів. В результаті, національні мовники продовжують не платити роялті авторам і виробникам аудіопродукції за її використання, що є їх правовим обов’язком згідно з українським законодавством у сфері копірайту.
Ще один недолік – вимога до компаній отримувати дозвіл на ринкову реалізацію продукту в Україні протягом двох років після отримання такого дозволу де-небудь в світі, яке змушує, зокрема, фармакологічні компанії завчасно входити на ринок України навіть проти власних бізнес-інтересів.
Доповідь зазначає, що не здійснюється належний контроль за входженням на ринок так званих “дженериків” – медичних препаратів, схожих з відомими брендами, які виробляються в Україні часто ще до передбачених регуляторних тимчасових обмежень такого виробництва.
Відзначається, що на Державний експертний комітет не покладено відповідальність контролю за дотриманням таких правил. Крім того, інформація про надання на ринку такого роду медичної продукції не завжди доступна публічно, що ускладнює адекватні заходи контролю і захисту ВП оригінальних виробників.
Ще одна серйозна проблема, як зазначає Єврокомісія, – дотримання “антипіратського” законодавства. Згідно з доповіддю EUIPO-OECD (OECD – Організація економічного співробітництва і розвитку) від 2018 року, Україна залишається країною транзиту підробленої і піратської продукції в таких секторах, як харчова промисловість, годинники, ювелірні прикраси, іграшки, одяг, фотографічне і медичне обладнання. Деякі піратські сайти, які пропонують таку продукцію, відкрито діють в Україні, кількість таких сайтів навіть збільшується, що пояснюється недосконалістю і слабкістю чинного законодавства.
У доповіді Єврокомісія посилається на опитування представників європейського бізнесу, які вказують також на недосконалість митних процедур. Зокрема, відсутні адекватні потужності для знищення певних видів контрафактної продукції або засобів її виробництва. При цьому навіть спрощені митні процедури забирають багато часу і є дорогими.