Україна після коронавируса. Озвучені 5 факторів впливу

Поширення COVID-19 – майже безпрецедентний випадок в історії світової цивілізації. Багато країн відмовилися від звичного способу життя і ведення бізнесу. Тому багато хто зараз задаються питанням, що буде далі.

Про це написав президент Українського клубу аграрного бізнесу Алекс Ліссітса в своєму блозі на «Економічній правді».

Він нагадав, що на початку 19 ст. схожа проблема настигла світ. Тоді епідемія іспанського грипу забрала життя десятків мільйонів людей. Після цього багато країн почали займатися протекціонізмом і закривати кордони. Зараз політики і економісти побоюються саме такого сценарію розвитку подій. Тому, наприклад, глава ООН запропонував скасувати різні тарифи і мита, а також санкції, раніше введені проти деяких країн.

Крім того, на думку Алекса Ліссітси, зараз українській владі слід подумати над декількома питаннями.

«Перше. Як швидко закінчиться карантин взагалі в світі і в Україні зокрема? Як швидко ми прийдемо до тями після цього карантину економічно (рік, два або більше)?

І якщо в Європі, США, Китаї існують захисні механізми, і фінансова подушка надзвичайно сильна, то у нас цього немає », – підкреслив експерт.

Алекса Ліссітса вважає очевидним, що за 30 років знущання над системою охорони здоров’я, повного дерибану державних коштів і небажання реформувати державу і економіку, медицину і освіту країна знаходиться в кроці від прірви: «І штовхнути нас туди може коронавірус».

Тому, на його думку, логічно виникає друге питання: ми самі будемо концентруватися на боротьбі з коронавирусной хворобою і економічними наслідками, або відкриємося і підемо назустріч співпраці з МВФ та іншими міжнародними організаціями, які можуть допомогти?

«Від цього буде залежати, яким чином буде розвиватися економіка України не тільки в цьому році, але і такі мінімум п’ять років», – пояснив Алекс Ліссітса.

Експерт вважає, що третім питанням повинен стати: яким чином ми забезпечимо робочими місцями людей, які повернулися з-за кордону під час шаленого фінансової кризи, який накриє Україну в найближчі місяці?

«Очевидним є той факт, що найближчим часом кордону в ЄС для нерезидентів будуть закриті, і нам потрібно думати, чим нагодувати наших громадян, щоб запобігти масовим соціальні конфлікти і мародерство. Держава повинна підтримати всіх і, відповідно, забезпечити хоча б мінімальними доходами всіх українців. Яким чином це зробити, треба сідати і спільно державі, бізнесу та громадськості приймати рішення, розуміючи, що часу у нас трохи », – підкреслив він.

Наступний, четвертий, над яким слід подумати, на думку Алекса Ліссітси, питання механізмів відновлення економіки, яка вже зараз лежить? Що повинно стати тим драйвером зростання? Яким чином відновити нові процеси, відновити нову державу?

«І тут треба приймати абсолютно нестандартні і очевидно непрості для керівництва держави і суспільства рішення на кшталт легалізації казино і марихуани. Повне перезавантаження трудового і податкового законодавства. Я вже не кажу про ринок землі сільськогосподарського призначення. Чи готові ми до цього? » – додав він.

Крім того, Алекс Ліссітса вважає, що слід подолати популізм і середньовіччя в головах більшості населення.

«Нам потрібна повноцінна реформа системи освіти і науки. І потрібна не завтра, а вже зараз. Необхідно саме під час карантину розробити основні елементи цієї реформи та шляхи її впровадження!

Сподіваюся, ми все задумаємося над цими питаннями і зрозуміємо, що дійсно, як і в самій Україні, так і в головах повинен бути порядок. Не повинно бути метання з крайності в крайність і не повинно бути місця для мрійників, які думають, що можна побудувати державу за два дні, тільки дивлячись телевізор », – вважає експерт.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *