Нульове мито на ввезення вина з ЄС буде введена з 2021 року згідно з зобов’язань України щодо обнулення імпортних мит на ряд товарів протягом семирічного періоду після підписання економічної частини Угоди про асоціацію з Євросоюзом.
Про це повідомила директор з розвитку Української плодоовочевої асоціації (УПОА), міжнародний консультант ФАО ООН Катерина Звєрєва, в коментарі «Ітерфакс-Україна».
«З 2021 року буде введена нульова мито на ввезення вина в Україну (з країн Європейського Союзу – ІФ). При цьому на сьогодні склалася не найкраща ситуація на виноробному ринку – імпорт вина в Україну збільшився на 25-30% в порівнянні з минулим роком », – розповіла вона.
Як уточнила експерт, в даний час мито на ввезення вина з ЄС становить 0,3-0,4 € / літр.
З посиланням на дані статистики Звєрєва повідомила, що в 2019 році Україна експортувала вина на $ 11,9 млн. При цьому найбільшим зовнішнім ринком для українських виноробів став Казахстан, куди було поставлено продукції на $ 1,3 млн. Крім того, одним з найбільших ринків залишається Німеччина, куди було експортовано вина на $ 1 млн.
У той же час, за словами директор з розвитку УПОА, імпорт вина в минулому році склав $ 146,7 млн.
Крім того, в першому півріччі поточного року, за даними Держмитслужби, Україна експортувала вина на $ 6,1 млн. При цьому імпорт склав $ 67,9 млн, уточнила експерт.
«За даними статистики ми можемо побачити, що в грошовому вираженні експорт нижче імпорту в 11 разів. Традиційно найбільшим постачальником вина в Україну є Італія. За шість місяців цього року Україна завезла італійського вина на $ 20,7 млн. Друге місце в списку належить Франції ($ 10,5 млн), третє – Німеччині ($ 9,9 млн). З інших країн Україна імпортувала вина на $ 26,7 млн », – зазначила Звєрєва.
Вона звернула увагу, що імпорт глобально росте, проте Україна не може забезпечити ефективної підтримки галузі так, як це робиться в ЄС.
«Наприклад, візьмемо Іспанію – одного з провідних гравців світового ринку вина. Місцеві виноградарі отримують від держави 50% повернення інвестицій в закладки виноградників. І це досить суттєва допомога виноробам вже на початковому етапі, адже такі інвестиції є довгими за термінами окупності. Інший приклад країн, про який говорять українські винороби – це Франція. У минулому році на фінансування виноробної галузі тут виділялося до € 8 млрд », – зазначила Звєрєва.
Українські винороби і профільні асоціації, як зауважила міжнародний консультант ФАО ООН, говорять, що конкурувати з тими, у кого в пляшці до 70% дотацій, неможливо.
«Тому наші виноградники на сьогодні вирубуються, і ситуація для виноробів не дуже сприятлива. Важливо і те, що на старті виноробного бізнесу в країнах ЄС підприємцям або надають пільговий податковий режим, або взагалі вводять «податкові канікули» – все це робиться з метою розвитку їх справи. Цей досвід варто було б взяти до уваги і Україні, і це стосується не тільки виноробної галузі », – додала вона.