Україна: Експорт добрив в 2,5 рази перевищив імпорт

Українські виробники азотних добрив є конкурентоспроможними не тільки на ринку України, але і на світовому ринку.

Про це йдеться в повідомленні асоціації «Український клуб аграрного бізнесу».

Так, за даними Державної митної служби, з липня 2019 року по травень 2020 р нетто-експорт (перевищення експорту над імпортом) азотних добрив (група 3102 КК ТН ЗЕД) перевищив $ 70 млн. При цьому експорт досяг $ 247 млн, а імпорт склав $ 176 млн.

«Особливо яскраво зазначені тенденції виявилися в квітні-травні 2020 року, коли імпорт знизився до $ 12 млн, а експорт склав майже $ 31 млн, що в 2,5 рази більше», – кажуть експерти.

До того ж, в УКАБ зазначають, що в структурі експорту азотних добрив розширився асортимент. Зокрема, в 2020 р Україна також експортувала аміачну селітру в обсягах понад 10 тис. Т.

«Це важливий факт, оскільки імпорт аміачної селітри обмежувався антидемпінговими та іншими заходами, починаючи з 2008 р, під приводом неконкурентоспроможності вітчизняного виробника, який з цього виду добрив на 100% представлений групою компаній Ostchem», – коментує генеральний директор УКАБ Роман Сластьон.

Дані митної статистики показують, що конкурентоспроможність вітчизняного виробника добрив висока навіть на зовнішньому ринку, адже на експорт азотні добрива відправлялися за світовими цінами, які нижче в порівнянні з цінами внутрішнього ринку. Так, при середній вартості аміачної селітри в березні цього року на внутрішньому ринку України на рівні $ 224 за тонну, на експорт її відправляли по $ 188 за тонну.

«Тобто для українських аграріїв ціна з заводу йде з істотною націнкою в порівнянні з ціною експортних контрактів, що може свідчити про зловживання монопольним становищем», – підкреслюють в УКАБ.

Для довідки: Міністерство розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства пропонує ввести квоти на імпорт добрив незалежно від країни походження під приводом необхідності захисту вітчизняної хімічної галузі, грунтуючись на даних імпорту за 2017 г. Однак, як вважають в УКАБ, таке рішення не враховує актуальну ситуацію в галузі і можливих негативних наслідків для агросектору через посилення монопольного становища на ринку мінеральних добрив групи компаній Ostchem.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *