Ціни на гречку в Україні можуть злетіти на 30% до кінця 2021 року

Протягом останніх трьох років в Україні вирощують все менше гречаної культури, тому ми закуповуємо імпортний продукт, здебільшого російський, який поставляється в нашу країну з РФ через Казахстан по казахським документам.

Як раніше повідомлялося, в квітні 2021 року уряд РФ заборонило вивозити з країни гречку, крупу з гречки грубого помелу і очищене гречане зерно до 31 серпня 2021 року. Заборона ввели через того, що в РФ на той момент не було потрібних запасів культури на експорт, тому до збору нового врожаю цієї осені її залишили для внутрішнього ринку. Однак уже в середині серпня Мінсільгосп РФ допустив, що за підсумками збиральної кампанії восени цього року заборона на експорт гречки з Росії продовжать.

Delo.ua дізналося, як йтимуть справи з українським гречаним урожаєм цього року, звідки ми будемо імпортувати гречку, якщо РФ знову заборонить вивозити крупу з країни, і наскільки злетить ціна на продукт в разі його дефіциту в Україні.

Чому в Україні продають російську гречку?

За прогнозами Міністерства агрополітики і продовольства України, врожай гречки в цьому році по всіх категоріях господарств України прогнозується на рівні 100 тисяч тонн на площі близько 80 тисяч гектарів. У минулому ж році Україні вдалося зібрати 100,6 тисяч тонн гречки на площі 77,8 тисячі гектарів. При цьому, як відомо, потреба внутрішнього ринку в гречці як мінімум в два рази більше.

За даними Міжнародної Асоціації гречки, в Україні площі під гречку невеликі: 50% від внутрішньої потреби з розрахунку мінімального споживання всередині країни, яка сформувалася за останні два роки.

“Всього внутрішня потреба в Україні становить близько 200 тисяч тонн, з них до 100 тисяч тонн – це імпортна гречка. Якщо імпорту не буде з Росії, а він може бути тільки з РФ, так як в інших країнах гречки немає, то вже до кінця року буде різке подорожчання крупи – на 20-30%. Якщо зараз середня ціна крупи становить 50 гривень за кг, то до кінця року вона може подорожчати мінімум на 10 гривень. При цьому передумов для здешевлення гречки нового врожаю немає “, – зазначив виконавчий директор асоціації Сергій Громовий.

Днями в Мінагрополітики України вже повідомили про зростання закупівельних цін на гречку в річному вимірі на 18% (до 20 161 гривні за тонну без ПДВ). Також на 14% (до 35,63 грн / кг з ПДВ) зросла середня ціна гречаної крупи від виробників.

За словами Громового, якщо з Росії не буде поставок, то поки невідомо, звідки імпортувати гречку, так як Польща закриває тільки свої потреби, в Литві дуже маленькі обсяги виробництва, а Китай виробляє гречку, яку в Україні не будуть споживати, так як вона сильно відрізняється за смаком від української. Таким чином, з імпортерів залишаються тільки РФ і Казахстан, однак казахська гречка має теж російське походження.

“Раніше Україна була третьою в світі по виробництву гречки, а зараз ці місця займають Польща, Казахстан і Франція. Такої ситуації ніколи не було. Тому підтримка з боку держави повинна бути не тільки фінансова, а й психологічна. В Україні були неврожайні роки, але зараз трохи інша ситуація, тому що галузь загнана в кут через її нерентабельність. у 2017-2019 роках Росія спеціально наповнювала наш ринок і збивала ціни до 6-7 гривень за зерно для фермера, зробивши цей вид бізнесу економічно непривабливим “, – нарікає Громовий.

На піку розвитку галузі, приблизно 20 років тому, в Україні сіяли гречку на площі 600 тисяч га. Але останній раз достатня для внутрішнього ринку кількість гречки – 238 тисяч тонн – у нас, за даними Держстату, було в 2012 році, коли обсяг посівних площ під культуру склав 273,3 тисяч гектарів. Після цього і він, і кількість виробленої гречки стали скорочуватися.

Зараз гречану культуру в Україні вирощують на 70-80 тисяч га, а Україна перетворилася з експортера в імпортера, який плюс до всього повністю залежить від Росії.

Як Україні повернути статус крупного експортера

Україні необхідно збільшити площу для вирощування гречки в два рази – на 80-100 гектарів. За словами експерта, це зробити нескладно, але фермери не хочуть займатися виробництвом гречки, так як прагнуть заробити на виробництві більш рентабельних культур, тому виділяють площі під кукурудзу, сою і соняшник. А вирощуючи гречку, їх заробіток може бути як стабільним, так і збитковим.

Також для стимулювання галузі необхідна підтримка з боку держави, і одна з програм для розвитку нішевих культур вже навіть ініційована. Сюди входить і гречка. Передбачається, що в рамках програми аграрії зможуть отримати компенсацію в сумі до 5 тисяч гривень на кожен гектар засіяної культури, але не більше 300 га оброблюваних угідь одним заявником. У Мінагропроді очікують, що це дозволить зупинити зростання цін на гречку, просо, жито і овес і зробить їх виробництво рентабельним.

Але, за словами Сергія Громового, грошей для підтримки галузі в рамках цієї програми аграрії так і не отримали.

“Гроші з бюджету виділено, але з березня цього року і до цих пір не затверджений механізм їх отримання. Після його затвердження почнеться збір заявок на отримання фінансування, але документи потрібно подати до 15 жовтня, а сьогодні вже середина вересня. Фермери вже не вірять обіцянкам , тому не хочуть займатися виробництвом гречки і скептично ставляться до ініціатив з боку держави “, – підсумував Громовий.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *