Три українських продукту офіційно отримали статус захищеного географічного зазначення

В Україні офіційно зареєстровано три продукту з захищеним географічним зазначенням (ГУ) – гуцульська коров’яча бринза, гуцульська овеча бринза і мелітопольська черешня, ще ряд найменувань очікує реєстрації.

“У 2019 було визначено 10 українських продуктів з захищеними назвами, процедуру реєстрації яких здійснить проект ЄС” Географічні вказівки в Україні “, який фінансується Європейським Союзом. Проте в результаті їх число може змінитися”, – повідомила національний експерт з питань створення Доріг вина і смаку проекту ЄС “Підтримка розвитку системи географічних зазначень в Україні” Валерія Бондаренко в коментарі агентству “Інтерфакс-Україна”.

Поштовхом для розширення переліку продуктів зі статусом захищеного географічного зазначення послужило створення пілотного проекту з підтримки еногастротурізма в Українській Бессарабії.

“Зараз йде робота над розробкою специфікацій ще двох найменувань – баранина Фрумушики і Бессарабський горіх. Це продукція учасників першого еногастротурістіческого продукту України” Дороги вина і смаку Української Бессарабії “, – зазначила експерт.

За словами Бондаренко, зараз готуються до реєстрації такі продукти: херсонський кавун, карпатський мед, вина “Закарпаття”, “Шабський”, “Білгород-Дністровський”, “Ялпуг”, а також – баранина Фрумушики і Бессарабський горіх.

Національний експерт проекту з питань законодавства, патентний повірений України Юлія Прохода вказала, що в середньому процедура реєстрації займає від 12 місяців.

“Офіційні збори невеликі – 2,6 тис. Грн, інші витрати залежать від того, яких фахівців потрібно буде залучити для складання специфікації. Процедура реєстрації в Україні зараз аналогічна європейської. Потрібно скласти специфікацію товару, узгодити її з Мінекономіки, подати заявку в Національний орган інтелектуальної власності. Орган розглядає заявку, публікує специфікацію для подачі заперечень третіми особами. Після успішного завершення процедури нове географічне зазначення вноситься до реєстру “, – пояснила експерт в коментарі агентству.

Зараз проект очікує прийняття парламентом трьох секторальних законів, що регулюють використання та охорону географічних зазначень для сільськогосподарської продукції та харчових продуктів, а також для вин і спиртних напоїв. (Рамковий законопроект “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правового захисту географічних зазначень” був прийнятий Верховною Радою в 2019 році)

З метою популяризації та підтримки українських продуктів і сервісів в Україні в рамках проекту “Географічні вказівки в Україні” були створені і презентовані перші Дороги вина і смаку.

“Старт першої дороги – Вина та смаку Української Бессарабії виявився успішним завдяки трьом складовим: в Бессарабії на старті у нас було сильне лобі виноробів, продукція яких йде на реєстрацію ГЗ – Shаbo,” Колоніст “, агроекологорекреаціонний кластер” Фрумушика-Нова “з його комплексним пропозицією: вино плюс локальні продукти, а також розуміння важливості і перспективності об’єднання в рамках формату Дороги з боку з боку сформувався активу, постійна робота і навчання учасників, “природний відбір”. в результаті Дорога включена в програми багатьох туроператорів, потік туристів на локації і продаж локальної продукції зросла до 30% “, – зауважила Бондаренко.

Експерт уточнила, що виробники об’єдналися в однойменну громадську організацію для спільного маркетингу і лобіювання спільних інтересів, при цьому головний принцип їх взаємодії-кроссмаркетінг.

“Другою стала Дорога вина і смаку Закарпаття. Проект виявився настільки успішним, що до нас звернулися за підтримкою ще 8 регіонів. На жаль, можливості Проекту ЄС не безмежні. Проект підтримав створення Бессарабської і Закарпатської Доріг вина і смаку. Частково, Дороги вина і смаку Херсонщини “, Дороги смаку Прикарпаття, але головне, нами створена методика, за якою можуть формуватися Дороги і в інших регіонах”, – зазначила Бондаренко.

Національний експерт проекту з географічних зазначень і еногастрономічного туризму Олена Мотузенко повідомила, що при побудові методики був використаний досвід створення Доріг вина і смаку Італії та Іспанії, адаптований під українські реалії.

“Нами створено бренд Доріг вина і смаку України. Наша місія об’єднати всі Дороги під загальним брендом і вивести його на всеукраїнський, а потім і міжнародний ринок, щоб гастротурістіческіе маршрути України стали відомими і популярними в світі”, – підсумувала Мотузенко.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *