Торговельне сальдо молочних продуктів все більше йде в мінус

Грошовий оборот зовнішньої торгівлі молочною продукцією за 11 місяців поточного року склав $ 485,3 млн. При цьому 56,7% цієї суми припадає на імпорт, а це $ 275,1 млн; експортної частини відповідає 43,3% – $ 210,1 млн.

Про це повідомляє аналітик Асоціації виробників молока Володимир Андрієць, посилаючись на дані Держстату та митниці.

«Як наслідок, баланс зовнішньої торгівлі є негативним, і з кожним місяцем він тільки посилюється, досягнувши вже мінус $ 65 млн. Негативне сальдо зовнішньої торгівлі є незвичною цьогорічною особливістю для національної молочної галузі, але реалії такі, що з цим у перспективі найближчих років доведеться змиритися . Незважаючи на різку зміну торгового балансу, показники торгівлі в натуральних величинах все ще вселяють оптимізм. Адже у фактичному вираженні в цей період було експортовано 101,3 тис. Т, а імпортовано 83,9 тис. Т молочних продуктів », – підкреслює Володимир Андрієць.

Зміна балансу відбулося за рахунок ввезення значних обсягів дорогої молочної продукції, зокрема сирів, імпорт яких зараз перевищує в два рази торішні показники – понад 42 тис. Т. При цьому їх масова частка в імпорті становить 50,3%.

На друге місце в структурі імпорту за фізичними обсягами вийшла група продукції молока і вершків незгущених – 14,1%. Ситуація тут закономірна, адже ця група в поточному році демонструвала найвищі темпи нарощування. Зараз молока і вершків рідких імпортовано 11,9 тис. Т, що на 310% більше, ніж в минулому році.

На третьому місці у ваговій структурі імпорту знаходиться масло з часткою в 11,5% і загальним обсягом 9,6 тис. Т, що майже в чотири рази перевищує його кількість торішніх показників. Разом з тим,

Нарощування імпорту інших молочних продуктів є також звичайним явищем в цьому році, тому крім вище зазначеної продукції нарощуються поставки молока і вершків незгущених – до 5,7 тис. Т (+ 165%), морозива – до 1 тис. Т (+ 164%) , сироватки – до 4,4 тис. т (+ 79%), казеїну – до 0,13 тис. т (+ 82%), кисломолочної продукції – до 8,9 тис. т (+ 62%).

У той же час, істотний внесок у відновлення експорту в загальному забезпечили сироватка і казеїн, які з «мінусів» близько 40% на початку року вийшли в «плюс» на даний момент. Зокрема, сироватки імпортовано 24,7 тис. Т, що на 11% більше, ніж в минулому році, а казеїну – 5,6 тис. Т, + 0,9%. У грошовому еквіваленті зростання є ще більш істотним, так сироватка додала 23%, а казеїн 11%. Третя і остання молочна позиція, яка демонструє нарощування експорту за підсумками 11 місяців є морозиво. Це один єдиний молочний продукт, який показав стабільність зростання протягом року. Його експортовано 6,6 тис. Т, а це на 6,2% більше, ніж за відповідний період минулого року, при цьому зростання валютної виручки від нього склав 8,9%.

Решта експортні позиції відчували падіння, в тому числі і ключові. Зокрема, продажу олії скоротилися на 40,5%, до 10,2 тис. Т, групи сухого молока – на 23%, до 25,9 тис. Т, молока та вершків незгущених – на 25,2%, до 17 4 ти ст; сирів – на 14,2%, до 5,5 тис. т, кисломолочних продуктів – на 5%, до 5,2 тис. т.

У структурі експорту в грошовому вираженні перше місце належить сухому молоку (25%), друге – маслу (21%), а третє – казеїну (17%)

«Нинішній рік є найбільш сумним у зовнішній торгівлі молочним поруч. Вперше в історії незалежності торговий баланс молочною продукцією увійшов в негативну зону. При цьому перспектива виходу з нього виглядає довжиною в кілька років, і це в кращому випадку і за умови, що темпи скорочення поголів’я корів в присадибній секторі не будуть такими високими, а кількість корів серед МТФ почне поступово відновлюватися », – зазначає Володимир Андрієць.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *