ТОП-7 країн, що поставляють сільгосптехніку в Україні

Зношеність сільгосптехніки вітчизняних аграрних підприємств становить, за різними підрахунками, від 50% до 80%, що робить Україну дуже привабливим ринком для зарубіжних виробників.

Таку думку висловив завідувач відділом інвестиційного і матеріально-технічного забезпечення Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», д.е.н. Олександр Захарчук, йдеться в повідомленні установи.

Він зазначив, що рекордний обсяг імпорту сільгосптехніки – $ 1,342 млрд – був зафіксований в 2008 році, коли в Україні стабільно розвивалася економіка і були більш доступні позикові кошти. Другий за обсягами результат – $ 1,144 млрд – зафіксований в 2017 р в умовах певної стабілізації економіки після тимчасової втрати частини територій і військових дій.

«Обсяги імпорту агротехніки в 2019 року на суму $ 769,2 млн значно менше, ніж досягнуті рекордні показники, що свідчить про низьку купівельну спроможність сільгосптоваровиробників, особливо малих і середніх розмірів», – вважає Олександр Захарчук.

Разом з тим, за його словами, в Україні все впевненіше приходять країни – провідні виробники тракторів та іншої сільськогосподарської техніки: США, Китай, Великобританія, а також країни Євросоюзу – Німеччина, Франція і Нідерланди. Також помітне місце в забезпеченості технікою займають Польща і Білорусь.

Найбільше сільськогосподарської техніки Україна ввозить з Німеччини. Обсяги поставок з цієї країни нової та старої техніки склали в 2019 г. $ 243,4 млн. Це забезпечило Німеччині частку в 31,6% в вітчизняному імпорті агротехніки.

Друге місце в ТОП-7 експортерів техніки для сільського господарства в Україні займають США – $ 159 млн (20,6%).

На третьому місці в рейтингу основних постачальників цього виду продукції – Польща. У минулому році вітчизняні аграрії закупили в цій країні сільгосптехніки на суму $ 80,3 млн (10,4%).

Однакова кількість – по 9% – у вітчизняному імпорті агротехніки мають Нідерланди ($ 69,7 млн) і Китай ($ 69,1 млн). Поставки сільгоспмашин і обладнання з Франції склали в 2019 г. $ 58,1 млн (7,5%), з Білорусі – $ 49,8 млн (6,5%).

В цілому у вітчизняному імпорті переважає сільськогосподарська техніка північноамериканського походження – John Deere, Case, New Holland, Massey Ferguson, Challenger, Versatіle. Також на українському ринку представлені і європейські виробники – Claas, Deutz-Fahr.

Експерт зазначив, що наполегливу політику по входженню на український ринок проводить Китай. Ціна китайської техніки на 15-20% нижче навіть цін на вітчизняну техніку. Оскільки вони виробляють насамперед трактори малої потужності, тобто міні-трактори, їх продукція є надзвичайно привабливою для вітчизняних господарств населення, фермерських господарств та інших форм господарювання малих і середніх розмірів.

«Посилення позицій зарубіжних країн на вітчизняному ринку техніки для сільського господарства несе в собі загрозу національній економіці. Адже в останні роки залежність українських аграріїв від імпортованої техніки досягала від 80 до 90% », – додав Захарчук.

Критична імпортозалежність України в цій сфері сприяє значному відтоку валюти з країни, втрати позицій продукції вітчизняних машинобудівників на іноземних ринках, міграції кваліфікованої робочої сили за кордон і підриву економіки в цілому, констатував учений.

«У разі припинення імпорту техніки або його обмеження, ймовірність якого підтвердила практика боротьби з коронавірусів COVID-19, зарубіжна техніка не зможе задовольнити потреби вітчизняного агросектора, що призведе до скорочення обсягів сільськогосподарського виробництва», – підсумував Олександр Захарчук.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *