Скоротився випуск всіх видів питного молока, крім дитячого харчування

Україна в 2019 р скоротила виробництво молочної продукції на 2,3% – до 1,98 млн т в порівнянні з попереднім роком. Українські споживачі недоотримали 45,6 т вітчизняних молочних продуктів.

Про це, спираючись на дані Державної служби статистики, розповів аналітик Асоціації виробників молока Володимир Андрієць.

«Найбільш істотним скорочення виявилося в грудні – на 4,8%, або 7,2 тис. Т – до 143,5 тис. Т в цілому», – зазначив він.

Всього протягом 2019 року виробництво молока питного різних видів жирності склало 969 тис. Т, що на 2,9% менше, ніж в 2018 році. Традиційно цього виду продукції належить найбільша частка в загальній структурі виробництва – 49%. З нього – молока з жирністю до 1% виготовлено 430,2 тис. Т, молока вище 1% жирності – 477,6 тис. Т, молока та вершків вище 21% жирності – 38,8 тис. Т, молока та вершків дитячого харчування – 22,5 тис. т. Так, протягом звітного періоду скорочувалася виробництво всіх видів питного молока, крім дитячого харчування.

«У той же час виробництво кисломолочних продуктів, яке займає друге місце в загальній структурі і однаково 21%, зросла на 2,5% – до 415,3 тис. Т», – додали в асоціації.

Виробництво сирів, частка яких в структурі виробництва молочної продукції становить 9,8%, за рік скоротилося на 5% – до 193,9 тис. Т.

«Відбувалося це за рахунок зменшення майже на 12% виробництва твердих неплавлених сирів, яких виробили всього 84,7 тис. Т в рік. Падіння в деякій мірі компенсувалося нарощуванням виробництва інших видів, зокрема кисломолочних – на 0,5% – до 73,1 тис. Т, плавлених – на 1,5% – до 29 тис. Т і сирів для дитячого харчування – на 3% – до 7,1 тис. т, однак таке зростання виявився досить мізерним, щоб утримати загальні позиції », – говорить аналітик.

Четверту сходинку в загальній структурі виробництва займає морозиво – 7,9%. Його в минулому році виробили 156,9 тис. Т, що на 5,1% більше, ніж в попередньому. Виробництво протягом 2019 р демонструвало стабільне нарощування, а в грудні зросла більш ніж на 71% в порівнянні з попереднім роком.

«Замикає топ-5 виробництво вершкового масла з масовою часткою в структурі – 4,5%. Для цього продукту минулий рік був не райдужним. Ціни на нього на світових ринках майже весь рік демонстрували стійке падаючий характер, що в поєднанні з високою зовнішньої конкуренцією і міцної гривнею серйозно збило попит. Як наслідок, рік закінчився 15% -вим падінням виробництва з річним обсягом 89,3 тис. Т », – коментує аналітик АПМ.

Виробництво сухого знежиреного молока (СОМ) скоротилося на 10,6% – до 33,7 тис. Т.

«Причини його скорочення були дещо іншими. Так, незважаючи на високі світові ціни, зниження відбувалося більше під впливом внутрішніх факторів, якими виявилися дефіцит сирого молока і, як наслідок, переорієнтація виробництва більшою мірою на сухе незбиране молоко, а також з-за невигідних умов експорту, – пояснює експерт. – Серед експортоорієнтованих молочних продуктів нарощування відбувалося в одній групі сухого цільного молока (СНМ), виробництво якого протягом року демонструвало рекордні темпи зростання серед всіх груп молочних продуктів – майже 38% і на кінець року досягло 17,8 тис. Тонн ».

Виробництво згущеного молока за рік скоротилося на 2% – до 34,1 тис. Тонн.

В цілому виробництво молочної продукції групи сухого і згущеного молока в рік додало 0,2% і становить 85,5 тис. Т. За словами аналітика, виробники через дефіцит сировини змушені розставляти акценти у виробництві найвигіднішою продукції за рахунок скорочення виробництва інших видів продуктів.

Виробництво казеїну, незважаючи на високі ціни на нього на світових ринках, за рік скоротилося на 27,5% – до 5,3 тис. Т.

Виробництво сироватки в минулому році скоротилася майже на 14%, або на 9,7 тис. Тонн, а загальні обсяги склали 59,9 тис. Тонн.

«Драйвером скорочення стало зниження виробництва сирів і казеїну, побічним продуктом виробництва яких і є сироватка. У той же час несприятливими були і зовнішні чинники, зокрема світові ціни на неї, які впали під впливом різкого падіння попиту, особливо з боку Китаю. У той же час в останні місяці спостерігається поступове відновлення попиту і світових цін на неї », – підкреслив Володимир Андрієць.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *