Ринковий нагляд за якістю будматеріалів буде запроваджено у 2022 році – Шуляк

Ринковий нагляд за якістю будматеріалів буде запроваджено у 2022 році, повідомила голова Координаційної ради з вирішення проблемних питань у містобудуванні Олена Шуляк в ексклюзивному інтерв’ю агенції “Інтерфакс-Україна”.

За її словами, для цього Мінрегіон та Мінекономіки мають ухвалити десятки постанов, що стосуються імплементації 305 регламенту, а також гармонізувати сотні стандартів до 1 січня 2023 року.

“Лідерство з усіх організаційних питань має взяти на себе Мінрегіон. Деякі питання стосуються нормативки, але є значна частина про інформування та консультування виробників будівельної продукції: що змінюється, як це буде працювати, які працюватимуть органи визначення технічної прийнятності та лабораторії та інше”, – сказала Шуляк.

Народний депутат нагадала, що у 2017 році було скасовано обов’язкову сертифікацію будматеріалів УкрСЕПРО, на зміну має прийти закон про імплементацію 305 регламенту, але тоді його не ухвалили. За її словами, внаслідок такого рішення сфера будматеріалів на роки була позбавлена ​​будь-якого нагляду, контролю, сертифікації тощо.

“Це одна з причин, чому на ринку зараз таке засилля фальсифікату. За даними виробників та профільних об’єднань, у нас велика частка неякісного цементу, вікон, що не відповідають стандартам енергоефективності тощо. Наш законопроект про 305 регламент його розробки далися нелегко. Але з 1 січня 2023 року, коли регламент нарешті буде впроваджений, усі виробники будуть зобов’язані декларувати характеристики своєї продукції. Більше того, ці декларації вноситимуться в електронну систему”, – сказала Шуляк.

За її словами, зараз відсутній орган, який здійснював би нагляд за якістю будівельних матеріалів. “Були величезні дебати, навіть із прем’єр-міністром, хто має це робити. До речі, у нас була безпрецедентна історія, коли виробники будматеріалів самі приходили до секретаріату Кабміну, профільного міністерства, казали: “Введіть, будь ласка, ринковий нагляд, щоб витіснити з ринку підробки та неякісні матеріали”. Для виробників проблема була більш очевидною, ніж для міністерств”, – сказала Шуляк.

За її словами, розглядалися кілька інституцій як органи нагляду. Серед пропозицій були Держспоживслужба та навіть Мінпраці, але у результаті вибір було зроблено на користь Державної інспекції архітектури та містобудування (ДІАГ). “Наскільки я знаю, вже формується штат, проводиться конкурс на керівника цього напряму. Великі надії на те, що ДІАГ затвердить внутрішні положення та налагодить процеси, визначить, за яким алгоритмом перевірятимуть продукцію, і, головне, як неякісна продукція виводитиметься з ринку “, – сказала Шуляк.

Вона нагадала, що у 2022 році розширюється програма “Велике будівництво”, зокрема її доповнять програми термомодернізації не лише громадських будівель, а й житлового сектору.

“Дуже важливо, щоб будматеріали, які будуть використані за цими програмами, були належної якості. Тому, незважаючи на те, що 305-й регламент запрацює з 1 січня 2023-го, ринковий нагляд ми можемо впроваджувати вже цього року”, – наголосила Шуляк.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *