Ринки житлової багатоквартирної і складської нерухомості залишаються найбільш привабливими для інвесторів в 2021 році і мають кращі перспективи розвитку, тоді як роздрібна торгівля і готельний бізнес залишаються під тиском пандемії, що ускладнює залучення інвестицій в ці галузі, вважають в компанії NAI Ukraine.
Згідно з дослідженням американської асоціації учасників ринку нерухомості The Real Estate Roundtable, в першому кварталі 2021 року стан галузі характеризується як “оптимістичний”: індекс настроїв зріс на 15 пунктів з початку року і досяг 59 балів, в секторі комерційної нерухомості – до 79 балів.
“Обумовлене пандемією розвиток е-комерції стимулювало інвестиції в сегмент складських приміщень в Україні. І аналогічно з трендами американського ринку: житлова нерухомість продовжує залишатися найбільш активною. В Україні це не тільки тренд впливу пандемії, а й факт того, що це єдиний ринок, який може розвиватися за відсутності кредитного фінансування. Обсяг угод в минулому році склав $ 1,9 млрд, що в дев’ять разів перевищує показник в секторі комерційної нерухомості. Це обумовлено тим, що створення комерційної нерухомості здійснюється за рахунок власного капіталу девелоперів, що істотно сповільнює його розвиток ” , – повідомили в NAI Ukraine.
За даними дослідження KPMG, обсяг угод в 2020 році в комерційній нерухомості України склав близько $ 205 млн, що, хоча і вдвічі нижче показника попереднього року, проте на 40% вище, ніж в 2018 році.
Серед найбільших угод на ринку нерухомості в минулому році: придбання компанією Dragon Capital столичного бізнес-центру 101 Tower, складського комплексу “Фалбі”, Львівського індустріального парку, а також продаж компанією логістичного центру “Омега-2” фармдістрібьютора “Оптима-Фарм”. Крім того, в готельному сегменті відбувся продаж компанії “Смартленд” київського готелю “Дніпро”.
Незважаючи на відсутність іноземних інституційних інвесторів в українській сфері нерухомості в 2020 році, динаміка та обсяги внутрішніх угод свідчать про позитивний тренд, вважають експерти NAI Ukraine.
“На додаток до цього, перші можливості банківського кредитування з 2008 року, проектні програми міжнародних фінансових інституцій, перші прецеденти публічно-приватного партнерства та концесій, ймовірно, будуть сприяти продовженню позитивних тенденцій”, – прогнозують в компанії.
Компанія NAI Ukraine заснована в 2016 році, є українським представництвом мережі консалтингових компаній у сфері комерційної нерухомості NAI Global, компанії №3 в світовому рейтингу консалтингових компаній і нерухомості 2020 року.