Рада виводить з тіні ринок металобрухту: що це дасть країні і бізнесу

Законопроект №2426 про детінізацію ринку металобрухту Верховна Рада вже прийняла в першому читанні. “За” проголосували 313 депутатів. Тепер документ готується до другого читання. Що відбувається з металобрухтом в країні, що принесе його детінізація і чому це важливо в контексті розвитку інтернету в країні, дізнався кореспондент Delo.ua.

Держава взялася за все традиційно тіньові сфери. “Ми проголосували законопроекти, покликані вивести з тіні спиртову галузь, видобуток бурштину, до грального бізнесу підійшли. Це традиційні тіньові сфери української економіки. І так само металобрухт знаходиться в одному ряду зі спиртом, бурштином та гральним бізнесом. Що таке ринок металобрухту? Це близько 20 млрд грн на рік. з них близько 16 млрд грн знаходяться в тіні “, – говорить заступник голови комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський в ході дискусійної панелі” Діловий Столиці “.

що маємо

Зараз 15-20 тисяч пунктів заготівлі металобрухту в Україні знаходяться в тіні, говорить президент об’єднання підприємців “Укрметалургпром” Олександр Каленков. “Частина брухту закуповується у великих компаній, таких як:” Укрзалізниця “, енергетики і т.д. Свої складності є, але це той лом, який закуповується легально. Весь інший лом, який купує через пункти ломозаготовки, є тіньовим”, – підкреслив він.

В цілому ж, запаси у нас величезні. Фонд металобрухту, говорить президент асоціації “УАВтормет” Володимир Бублей, досягає 500 млн тонн. При цьому, в 2019-му році було зібрано всього 3,1 млн тонн. Причини: криза в металургії і падіння попиту на сировинні товари. І це при потенціалі в 7 млн ​​тонн на рік.

Чому не можна закрити ринок

Закриття ринку металобрухту через велику кількість зловживань призведе до зниження обсягів металургійного виробництва в країні на 20%, говорить президент “УАВтормет” Володимир Бублей: “Якщо закрити цей бізнес, то через кілька днів закриються підприємства, де виробництво сталі на 100% побудовано на тому , що вони використовують в якості сировини металобрухт. Всі металурги впадуть приблизно на 20% в обсягах виробництва. А це і валютні надходження, і робочі місця, і податки “.

плюси законопроекту

Законопроект №2426 прибирає правові колізії, які заважають пунктам прийому металобрухту. Зокрема, необхідність мати дороге виробниче обладнання, застаріле поділ на побутовому і промисловий брухт, неможливість готівкового розрахунку з фізособами, необхідність реєстрації в спецреєстру і інші.

По суті, прибирає бар’єри, які не дозволяють увійти в бізнес “по-білому”. Крім того, законопроект дозволить великим компаніям інвестувати в створення пунктів ломозаготовки, які будуть працювати прозоро. На це, каже Олександр Каленков, бізнес готовий виділити 1 млрд грн інвестицій.

Як впораються з крадіжками металобрухту

Зараз, на думку заступника голови комітету ВР, перевіряючі органи “не бачать” крадений метал. “Зараз, коли цей умовний міліціонер збирає данину з приймального пункту, звичайно він не бачить то, що повинен бачити в цьому приймальному пункті. Коли ми прибираємо правові колізії, підприємець говорить:” Шановний, я більше нічого не порушую, тому я більше нічого тобі не плачу “, – зазначив Кисилевський.

Таким чином пропаде корупційний елемент і умовний правоохоронець займеться безпосередньою роботою: пошуком вкрадених речей, в тому числі і серед пунктів втормета.

При чому тут інтернет і зв’язок

Є й інші нововведення. Наприклад, тепер можна буде здати крадений інтернет-кабель: телеком-галузь захистила своє обладнання. “Ми врахували пропозиції галузі щодо прийому кабелю. Ми додали умова відеофіксації, тобто на кожному приймальному пункті буде проводитися відеофіксація, 3 місяці обов’язкового збереження цих даних. Ми вводимо повідомний реєстр підприємців, які займаються заготівлею та операціями з металобрухтом. Також вводиться спрощена розрахункова квитанція “, – резюмував Кисилевський.

За 10 місяців 2019 року збитки від пошкодження телеком-мереж в Україні склали 450 млн грн, говорить член комітету з безпеки телекомунікаційних мереж асоціації операторів зв’язку “Телас”, радник з регуляторних питань “Київстар” Артем Фреюк. Лідери – Дніпропетровська, Запорізька, Київська, Харківська та Одеська області.

Це ускладнює виконання меморандуму між мобільними операторами і урядом – про забезпечення широкосмугового доступу в інтернет в найвіддаленіших місцях країни, в тому числі і селах. До того ж, іноді це реально питання життя і смерті: люди не можуть додзвонитися до екстрених служб.

Тому в законопроект додали прохання телеком-галузі і додатково захистили їх обладнання: його приймати не можна.

Коли чекати ефекту

На думку Дмитра Кисілевського, ефект від детінізації ринку металобрухту України відчує через кілька років. “Відбудеться це не відразу. Це трапиться протягом 3-4-5 років. Може швидше, може довше. Держава в рік отримає близько 900 млн грн податкових надходжень завдяки тому, що заготівельні пункти, підприємства почнуть працювати легально і будуть платити податки”, – підкреслив нардеп.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *