Проект “Велике будівництво” дозволив дорожнім компаніям наростити персонал та обсяги робіт у 2-3 та більше разів за кілька років – учасники ринку

Великі українські компанії дорожнього будівництва на конгресі “Дороги майбутнього” Національної асоціації шляховиків України (НАДУ) в Києві відзвітували про зростання в два-три і більше разів чисельності працівників та обсягу ремонтних робіт за останні кілька років, пояснюючи цей результат обсягом бюджетного фінансування, що різко зріс. рамках проекту “Велике будівництво”.

За словами генерального директора ТОВ “Автомагістраль-Південь” Миколи Тимофєєва, за чотири роки персонал компанії зріс із 1,5 тис. до 6,5 тис. осіб.

“900 км цього року плануємо ввести в експлуатацію. Три роки тому вся держава стільки вводила – 900-1000 км (на рік), – зазначив він.

Головний інженер ТОВ “Онур Конструкціон Інтернешнл” Олександр Добоні повідомив, що якщо у 2019 році компанія збудувала близько 350 км доріг, то за рік вона зросла більш ніж удвічі і за обсягами, і за кількістю співробітників. Він додав, що тільки в обладнання було інвестовано близько 3 млрд. грн., було куплено близько 2 тис. одиниць техніки, в результаті її парк у 2020 році досяг 4 тис. грн.

“Цього року бізнес і далі зростає”, – сказав Добоні, закликавши до більшого впровадження в Україні бетонних доріг, подібних до нової Дніпро-Решетилівки, на якій працює компанія, оскільки бітуму для традиційних асфальтних доріг не вистачає.

За словами керівника групи компаній RDS Юрія Шумахера, якщо в 2019 році в ній було зайнято 1 тис. працівників, то зараз – понад 3 тис. “Здавали 20 км насилу, а зараз здаємо 600 км”, – зазначив він.

Шумахер наголосив, що надійне бюджетне фінансування дало банкам нову галузь для кредитування, що разом із падінням ставок дозволяє швидше будувати.

Директор ТОВ “Дорожнє будівництво “Альтком” Ігор Карнаков на конгресі повідомив, що після втрати через анексію Криму та війни на Донбасі цементного комбінату, порту та безлічі техніки компанію могло врятувати тільки диво, і таким дивом стало “Велике будівництво”.

За його словами, якщо кілька років тому у компанії було 400 співробітників, то тепер 1,5 тис., а обсяг річних контрактів зріс із 400 млн грн до 5 млрд грн і “здається мало”. Він додав, що компанія знову повернулася до виконання контрактів у Туркменістані та Іраку.

Керівник працюючого переважно на Одещині ТОВ “Євродор” Геворг Аветисян сказав, що компанія нещодавно придбала один мобільний асфальтобетонний завод та 1 стаціонарний, який цього року монтуватиме.

Говорячи про ключові проблеми та завдання на найближчий час, учасники обговорення висловилися за якнайшвидшу лібералізацію ціноутворення в галузі. “Ми сподівалися, що це буде зроблено до кінця року, але бачу, що мінімум рік ще треба”, – констатував Тимофєєв з “Автомагістралі-Південь” після виступу представників держави.

Були озвучені також пропозиції щодо посилення тендерних вимог при закупівлі, подібно до того, як це зроблено в ЄС. Зокрема, Шумахер із RDS запропонував включити в них наявність аналогічних за сумою виконаних контрактів, а також прибутковість за якийсь час.

Окремо керівники компаній констатували низьку якість проектної документації, у тому числі через вибір проектантів на тендері лише на основі цінового критерію, що призводить до додаткових робіт. За їхніми словами, загалом галузь проектування автошляхів та мостів суттєво відстає від взятих темпів “Великого будівництва”.

“Це об’єктивна проблема. Довго нічого не будували. Був (автодорожній бюджет) 20 млрд грн, а стало – 120 млрд грн”, – висловив свою думку про причину проблеми Карнаков з “Альткому”, закликавши разом із колегами державу допомогти у популяризації професії шляховика та дорожнього проектанта та збільшення держзамовлення на фахівців.

Ще однією гострою проблемою була названа логістика, особливо “Укрзалізниця”, яка, за словами Тимофєєва з “Автомагістралі-Південь”, не може забезпечити необхідні автошляховикам обсяги перевезень.

За словами Добоні з “Онура”, якби була можливість вирішити проблеми з перевезенням матеріалів у віддалені від основної сировини регіони, обсяги будівництва можна було б наростити ще на 20-30%. Він уточнив, що особливо гостро це питання стоїть наприкінці літа – восени, коли накопичені запаси вичерпуються і оперативно поповнити їх немає можливості, хоча вільні потужності у виробників є.

За оцінками НАДУ, минулого року в Україні було відремонтовано трохи більше 6 тис. км доріг, цього року буде близько 6,5 тис. км, а наступного планується збільшити обсяги до 10,5 тис. км.

Загалом в Україні 170 тис. км доріг загального користування, з яких 50 тис. – дороги державного значення та 120 тис. км – місцевого значення.

Проект держбюджету на 2022 рік передбачає витрати на будівництво автошляхів на рівні 124,1 млрд грн при плані у 2021 році 123,9 млрд грн.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *