Прибутковість молока встановила історичний антирекорд

Індекс умовної прибутковості виробництва молока України (УМВ) в 2020 р вперше за всю історію спостережень впав в жовтні в порівнянні з вереснем.

Про це повідомив економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак на своїй сторінці в Facebook.

Він зазначив, що за дев’ять сезонів прибутковість молока в жовтні прибутковість, хоч трохи, але росла завжди. В середньому зростання становило дуже високі 11,3%. Тому що в жовтні з ринку повністю зникало «Населенческій молоко» і переробка переходить на професійну.

«І ось настав 2020 року і в жовтні прибутковість молока впала на 3,2%. У минулому році, до речі, показник УМВ виріс в жовтні на 9,3% », – сказав експерт, зазначивши, що є ще один парадоксальний показник – фермери в жовтні мають 8,1% нижче прибутковість, ніж в червні (сезоні« великого молока ). У 2019 року в цей час вони заробляли на 37% більше.

При цьому в жовтні 2020 р закупівельні ціни на молоко «злетіли» на 7,6% після тривалого періоду відносної стабільності.

«Неймовірним було зростання, як для періоду традиційно високих запасів і збору врожаю пізніх зернових. Фуражна пшениця і кукурудза подорожчали на 13-15%, потягнувши за собою і шроти, які виросли в ціні на 7,5%. В результаті, кормової комбікормовий мікс обходився молочників України в жовтні на 11,2% дорожче, ніж у вересні, що і призвело до падіння прибутковості виробництва молока. Таким чином жовтнева прибутковість виробництва молока України була найнижчою за останні 5 сезонів і нижче торішньої майже на 39% », – додав Андрій Ярмак.

Протягом перших 10 місяців 2020 р професійні виробники молока України заробили на 9,4% менше прибутку, ніж протягом того ж періоду 2019 року, але більше, ніж у 2018 році.

«Загалом, поки не можна сказати, що 2020 такий вже катастрофічне. Адже УМВ поки перевищує середній показник для останніх 5 років на 11,4%, тому що в 2014-2015 роках було все значно гірше з точки зору прибутковості », – нагадав він.

Також Ярмак відзначається, що, з досвіду, УМВ в листопаді, як правило, стабілізується і істотно не змінюється.

«Але ми в 2020 році, і вже бачимо незвичайні речі – різке подорожчання масла і сиру на світовому ринку, яке ніхто не очікував. Збільшення імпорту з боку Китаю. При цьому зростання цін на жир на тлі потенційного чергового зниження обсягів споживання через гіркий внаслідок зростання темпів поширення коронавируса в Європі і США, виглядає досить дивно. Але це позитивний фактор для наших молочників.

З іншого боку ми маємо ослаблення цін на зернові останнім часом, що може, також, мати позитивний вплив на прибутковість », – припускає експерт.

Для довідки: УМВ – це відношення ціни на сире молоко першого сорту до вартості концентрованого кормового раціону в комерційних господарствах. Абсолютне значення УМВ аналізувати немає сенсу – воно ні про що не говорить, а ось динаміка УМВ дуже чітко показує зміни в прибутковості виробництва молока безвідносно інфляції і девальвації, адже ці два важливі чинники враховані в рівнянні через зміну цін кормів і молока. При цьому, в залежності від змін в рівнях ефективності, в окремих господарствах УМВ може рости швидше або повільніше.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *