Пора в переробку: Ціни на лохину прагнуть до історичного мінімуму

На світовому ринку лохини з’явилися ознаки насичення, що може спричинити за собою значне зниження ціни.

Про це розповів економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак в коментарі EastFruit.

Він зазначив, що зараз головне питання полягає в тому, що зростає швидше – виробництво лохини або її споживання. Адже в момент, коли виробництво починає рости швидше споживання, ціни починають падати, щоб знову стимулювати зростання споживання.

«Не дивлячись на те, європейський голубічний сезон ще не почався, вже зараз можна підбивати проміжні підсумки експортної кампанії Південної Півкулі. І ми бачимо перші ознаки насичення ринку, навіть без урахування проблем з коронавірусів », – говорить Ярмак.

«Навіть до того, як був виявлений коронавірус, оптові ціни на лохину в Чилі, Перу і США вже були найнижчими в історії, незважаючи на те, що дуже тривалий час вони залишалися порівняно стабільними з листопада по березень. Після того, як попит на лохину в Китаї різко знизився так само як і споживання в багатьох інших країнах внаслідок колапсу туристичного бізнесу, ціни виявилися під ще більш сильним тиском », – зазначає Андрій Ярмак.

Крім коронавируса, найважливішою причиною зниження цін на лохину стало дуже активне розширення її виробництва в багатьох країнах світу. Наприклад, Перу в 2019 календарному році наростив експорт лохини знову майже на 70% і поставив на зовнішні ринки більше блакитний ягоди, ніж Чилі – близько 125 тис. Т. Таким чином, вперше за багато років, відбулася зміна лідера світового ринку лохини. Однак і інші країни, такі як США, ПАР, Іспанія, Польща і навіть Україна, продовжували збільшувати обсяги експорту досить інтенсивно.

«Раніше темпи зростання попиту на лохину приблизно відповідали темпам зростання виробництва, проте в останні пару років цей баланс порушився. Зараз вже очевидно, що попит сповільнюється, а виробництво, навпаки, збільшується швидше в натуральному вимірі. Тому цінами на лохину просто необхідно буде знизитися, щоб запустити ще один канал збуту – переробку лохини. Це дозволить істотно наростити обсяги продажів і стабілізувати на час ціни, але вже на іншому, значно менш високому рівні. Звичайно ж, ця тенденція не омине Україну. Адже не секрет, що значну підтримку українськими цінами на лохину надавали поставки в Росію різними шляхами, але і в Росії і в Білорусі зараз реалізуються дуже великі проекти з вирощування лохини », – говорить Андрій Ярмак.

При цьому нові проекти по закладці великих промислових плантацій голубики анонсуються навіть в таких віддалених країнах, де лохина майже невідома, як Узбекистан.

«Південне Півкуля вже отримало найнижчу ціну на лохину в історії за підсумками цього сезону. Якщо в 2020 року не буде значних природних катаклізмів, то в більшості країн Європи та Північної Америки може теж бути відзначений рекордно низький рівень оптових цін на цю ягоду », – прогнозує експерт ФАО.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *