Попит на оренду житла в Україні в поточному році зріс на 20-25% в порівнянні з минулим роком, хоча він до цих пір не досягає пікових показників 2019 року, повідомив президент Асоціації фахівців з нерухомості (ріелторів) України (АФНУ) Юрій Піта агентству ” Інтерфакс-Україна “.
“Протягом 2021 роки відбувається повільне підтягування вартості найму до показників кінця 2019 року. Але це відбувається без будь-яких відчутних цінових стрибків”, – сказав він.
За даними АФНУ, з початку року зафіксовано підвищення орендних ставок, в залежності від якісних характеристик квартири середні показники зростання цін варіюються від 10% до 15%.
“Найзначніше зростання ставок відзначений для” соціальних “малогабаритних квартир в будинках старої забудови, розташованих поблизу станцій метро або транспортних вузлів”, – зазначає Піта. За його даними, максимальне збільшення цін зафіксовано в найбільших містах України – Харкові, Одесі, Львові, Дніпрі та Києві (майже 15%).
“В інших обласних центрах зростання цін менш відчутний – від 5% до 10%”, – сказав експерт.
Він зазначив, що формування цін відповідно до попиту відбулося в квітні-травні і до середини серпня вони будуть залишатися незмінними.
До кінця року, на думку фахівця, при збереженні нинішньої соціально-економічної ситуації в цьому сегменті нерухомості навряд чи можливі якісь несподівані події, здатні вплинути на ціноутворення. За прогнозами АСНУ, до кінця 2021 року вартість оренди може зрости в середньому ще на 10-15% і повернеться до показників 2019 року.
“Зростання орендної плати може максимально досягти ще додаткових 15%. Отже, за підсумками року вартість оренди квартир збільшиться на 25-30% і буде відповідати” доковіднім “цінами”, – зазначив він.
Юрій Піта нагадав, що в 2020 році під час першого весняного локдауна вартість оренди житла істотно знизилася. У деяких регіонах країни, як, наприклад, в Миколаєві, Херсоні, Запоріжжі, вона впала на 50-70%. В інших регіонах зниження ціни зафіксовано в середньому на рівні 35-40%. У той же час, за даними експерта, на більш затребуване житло – 1,2-кімнатні квартири радянської забудови площею 35-50 кв. м – зниження орендної плати в Києві, Харкові, Одесі, Дніпрі та Львові не перевищило 25-30%.
При цьому Піта зазначив, що навесні 2020 року на ринку оренди спостерігалося так зване “приховане зниження цін”, що виявилося в різних поступки власників квартир. Наприклад, поширеною стала відстрочка плати (на 1-2 місяці), або ж власники квартир повністю або частково скасовували орендну плату за один місяць.
“За підрахунками АСНУ, приблизно в 80% випадків власники квартир в найбільших містах України йшли на всілякі поступки, тому що на тлі втечі орендарів їм було просто необхідно зберегти своїх клієнтів”, – сказав Піта.
За його даними, вже з другої половини 2020 вартість оренди повільно почала зростати, так як люди почали повертатися до звичного життя. “На тлі відновлення попиту до кінця 2020 року ринок повернув собі до 15%” доковідной “ціни оренди житла. Таким чином, в грудні 2020 року вартість оренди була лише на 20-25% нижче, ніж в кінці 2019 року”, – сказав експерт .
Він також звернув увагу на можливі наслідки нового локдауна для сегмента оренди житлової нерухомості: жорсткі пандемічні обмеження відразу позначаться як на рівні попиту, так і на вартості оренди. Піта вважає, що при зниженні попиту в межах 20% цінові коливання будуть майже непомітними. Однак якщо пропозиція буде на 40-50% вище попиту, варто очікувати зниження орендних ставок на 20-25%.
Експерт підкреслив, що сегмент оренди житла – найбільш чутливий до швидких суспільних та економічних змін, в ньому майже ніколи не спостерігається інерційні процеси, як, наприклад, в сегменті купівлі-продажу квартир, коли на рівні падіння попиту тривалий час ціни можуть залишитися без змін. “У разі локдауна сегмент оренди відреагує негайно, слідом за зниженням попиту, вартість найму також знизиться. Однак після скасування обмежень ринкова кон’юнктура здатна відновитися протягом двох-трьох місяців”, – підсумував Юрій Піта.
Асоціація фахівців з нерухомості (ріелторів) України – провідна профільна громадська організація країни, що об’єднує представників з 25 регіонів країни в 32 містах. Створена в 1995 році. Її членами є понад 2000 професійних ріелторів, відділення відкриті практично у всіх областях України.