Польський концерн Orlen має реальний план виходу на український ринок нафтопродуктів – глава Міненерго

Польський нафтоконцерну Orlen має реальний план виходу на український ринок нафтопродуктів, повідомив міністр енергетики Герман Галущенко.

“Нещодавно вони були. На жаль, я не зміг з ними зустрітися. Але від своїх колег знаю, що вони прийшли з реальним планом виходу на український ринок. Це супер”, – сказав Галущенко в ексклюзивному інтерв’ю агентству “Інтерфакс-Україна”.

За його словами, концерн розглядає можливість викупу мереж і входу в кілька сегментів, зокрема в нафтопереробку і нефтехим.

Разом з тим міністр припустив, що в цьому процесі можуть виникнути деякі проблеми, пов’язані, зокрема, з браком в Україні нафти власного видобутку.

“Вони (Orlen – ІФ) також розуміють, що нафта в Україні не є предметом видобутку. Ми повинні її десь взяти … Максимум, можемо замість нафтопродуктів купувати нафту, але в чому тоді сенс? І чи будуть інвестиції в Україну, якщо поруч Мажейкяйський НПЗ у Литві, що входить в Orlen, і кілька інших переробних заводів? “, – зазначив міністр.

Щодо держполітики на ринку нафтопродуктів в цілому, то, на його думку, вона полягає в потребі змінити географію імпорту і провести імпортозаміщення.

“Сьогодні у нас величезний відсоток імпорту – 80% і навіть більше: РФ і Білорусь. Це не зовсім нормальна історія. Тому дуже важливо дивитися на партнерів з інших країн і на те, наскільки максимально ми самі зможемо збільшити переробку”, – висловив думку глава Міненерго.

При цьому він зазначив, що в ключі підвищення внутрішньої переробки важливо уникнути іншої проблеми – переходу від зовнішнього монополіста до внутрішнього, яким може стати Кременчуцький НПЗ.

“За фактом у нас ключовий – Кременчук (НПЗ – ІФ). Вони, до речі, декларують можливість збільшення потужностей переробки мінімум в два рази. І це (перехід від одного монополіста – РФ – до іншого – ІФ) також потенційно може стати проблемою”, – вказав Галущенко.

За його словами, щоб уникнути монополізму з будь-чию боку необхідно сприяти збільшенню конкуренції на ринку, і міністерство готове до будь-яких кроків, які допоможуть вийти інвесторам на український ринок як можна швидше.

“Там, де у нас немає власного видобутку, треба дуже уважно вибудовувати політику балансів і забезпечувати поставки з різних напрямків. Повинна бути диверсифікація”, – висловив переконання міністр, додавши, що ведуться комунікації в нафтогазовій галузі з багатьма компаніями.

При цьому він вказав, що створення мінімальних запасів нафтопродуктів дасть можливість балансувати на ринку в разі непередбачених ситуацій.

Згідно з указом президента України Володимира Зеленського №452 від 28 серпня 2021 року, яким введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони від 30 липня 2021 року уряду необхідно до 31 жовтня вжити заходів щодо посилення контролю за якістю і безпекою нафтопродуктів в Україні, а також затвердити план заходів щодо стимулювання розвитку вітчизняної нафтопереробної галузі.

Міненерго на початку серпня з метою уникнення дефіциту на ринку палива в разі збоїв в поставках або аварій розробило законопроект про мінімальні запаси нафти і нафтопродуктів. Законопроект був відправлений на узгодження в інші органи центральної виконавчої влади. У Міненерго прогнозували, що вже з 2023 року Україна зможе створювати такі запаси.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *