Післязбиральна доробка: в Україні не вистачає овочесховищ для 1 млн т продукції

В Україні критично стоїть питання професійних сховищ для овочів і фруктів. За орієнтовними розрахунками, їх нестача сьогодні становить близько 0,8-1 млн тонн.

Таку думку AgroPortal.ua висловив комерційний директор ТОВ «ВанДайк Технікс» Андрій Марущак.

«Приміщення, обладнане холодом і вентиляцією від вітчизняних« кулібіних »і холодильних компаній, на жаль, неможливо назвати професійним сховищем. Звичайно, якщо до цього виробник мав 30-40% втрат за період зберігання, а після установки холодильника зменшив їх до 20-25%, результатами він буде задоволений. Але професійні рішення дозволяють знизити втрати при зберіганні за 6-8 місяців до 3-6% », – зазначає Андрій Марущак.

Правда, за його словами, професійне обладнання, його розрахунок і правильний підбір сьогодні, на жаль, можуть зробити тільки іноземні компанії, як правило, нідерландські.

«Це пов’язано з тим, що іноземні компанії розробляли системи зберігання по 30-40 років разом з науковими установами, такими як Інститут Вагенінгена (WUR), який є №1 в світі серед аграрних вузів, які проводять реальні дослідження, а у вітчизняних компаній такого шансу не було і зараз немає. Ми пам’ятаємо, коли в Україну прийшла компанія «Крафт», зараз «Чіпси Люкс». Це дало поштовх для розвитку сховищ і картоплярства в цілому і надало можливості фермерам заробляти і розширювати площі. Коли в Україні з’явилася компанія «Пепсіко» і чіпси Lays, в сегменті переробки картоплі знову постала проблема наявності професійних сховищ », – розповідає Андрій Марущак.

Відсутність професійних сховищ не дає вітчизняним фермерам розвиватися, оскільки сховище – це досить дороге рішення, і не кожен може його собі швидко побудувати

За інформацією експерта, сьогодні мережі супермаркетів споживають близько 500 тис. Т картоплі, виробники чіпсів – 450 тис. Т, виробники крохмалю – 150 тис. Т, виробники картоплі фрі – 100 тис. Т. Також 100 тис. Т йде на забезпечення армії і така ж кількість – на освітні та медичні установи. Ні галузі виробництва сухого пюре, яка, за даними Асоціації виробників картоплі, в Україні потребує близько 100 тис. Т овочу.

«В загальному підсумку маємо 1,5 млн т необхідних потужностей. Беручи до уваги те, що 20% відразу ж переробляється, існуючі професійні потужності становлять близько 300 тис. Т, то нестача потужностей по картоплі становить 900 тис. Т. Це тільки потребу внутрішнього ринку, без урахування насінництва, яке також розвивається дуже повільно », – зазначає Андрій Марущак.

Він переконаний, що без професійних сховищ в Україні виробникам буде важко виходити на експортні ринки і розвивати переробку.

«Переробка – це можливість експорту і створення додаткової вартості, яка безпосередньо залежить від наявності сховищ. У нас цей ринок не розвинений, а великі світові переробники не зацікавлені в його розвитку в Україні. Тому відсутність підтримки галузі картоплярства, овочівництва та переробки залишає нас без розвитку на тлі сусідів », – переконаний Андрій Марущак.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *