Підсумки сезону: на експорті грецького горіха Україна заробила на 20% менше

Експортний виторг України від продажу волоського горіха (ядра та горіха в шкаралупі) за підсумками горіхового сезону 2020/21 (жовтень-вересень) знизився на 20% порівняно з минулим сезоном і склав $98,6 млн.

Про це повідомляють експерти EastFruit.

Як зазначається, 90% виторгу країні приносить експорт ядра волоського горіха.

При цьому втрати в обсязі експорту склали 28,3% в експорті ядра – з 36 тис. т до 25,9 тис. т і 57,7% в експорті нелущеного горіха – з 20,8 тис. т до 8,8 тис. .т.

«З ТОП-10 країн, куди Україна експортує горіх, найбільше зменшився продаж до Туреччини — на 77% за обсягом ядра і на 69% за обсягом нелущеного горіха. Це обумовлено тарифом на імпорт волоських горіхів (як у шкаралупі, так і без), який Туреччина збільшила з 31 грудня 2020 р. до 15% для всіх країн походження, за винятком країн, де діє договір про вільну торгівлю з Туреччиною. Також було встановлено мінімальну імпортну ціну для розрахунку — 3500 $/т для горіха в шкаралупі та 6500 $/т для ядра», — пояснюють аналітики.

Уточнюється, що у структурі експорту України останні 3 роки Туреччина посідала перше місце. За останні три роки її припадало в середньому 25% українського експорту ядра волоського горіха і 60% — горіха в шкаралупі, тепер частка Туреччини в експорті ядра — 7,5% і в експорті горіха в шкаралупі — 54%.

«Але є позитивний тренд — зростання постачання ядра горіха до країн ЄС — до Франції, Німеччини, Нідерландів, Румунії, Польщі, Угорщини, куди Україна експортувала в сезоні 2020/21 від 1,2 до 3 тис. т ядра в кожну країну. Саме за рахунок зростання цін у країнах ЄС, зокрема в Нідерландах, Румунії, Польщі, Франції, частково пом’якшилося падіння експортної виручки. Також і ціна нелущеного горіха зросла в сезоні 2020/21 у порівнянні з попереднім сезоном, але незначні обсяги постачання не так сильно впливають на результат», – додають фахівці.

За даними експертів, цього сезону Україна має шанс продавати горіх ще за вищими цінами. За інформацією Каліфорнійської горіхової асоціації, у вересні та жовтні цього року горіхова індустрія Каліфорнії експортувала на 47% менше лущених та на 16% менше горіхів у шкаралупі, ніж у попередньому році.

«З огляду на високий попит з боку європейських країн, які в передноворічний період переживають дефіцит горіха зі США через гостру нестачу контейнерів та негоду під час збирання врожаю, Україна має можливість для зростання поставок якісного сортового горіха, який міг би конкурувати з американським, один із найпривабливіших експортних ринків за високою ціною. І, можливо, в сезоні 2021/22 Україні вдасться заробити понад $100 млн від експорту горіха», — прогнозують аналітики.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *