Обсяг небанківського кредитування в 2019 р перевищив 100 млрд грн.

Небанківські фінансові установи в 2019 році видали кредитів населенню і підприємствам на суму понад 100 млрд грн, що на 41%, або на 29,3 млрд грн більше, ніж за 2018 рік, повідомив агентству “Інтерфакс-Україна” член Нацкомфінпослуг Олександр Залєтов.

За його словами, в ході наглядової діяльності в 2019 році Нацкомфінпослуг виключила з Державного реєстру фінансових установ 110 фінансових компаній, 38 ломбардів та 24 кредитних спілки. При цьому небанківська кредитування, як і в попередні роки, демонструвало бурхливий розвиток. Так, обсяг виданих кредитів фінансовими компаніями склав 72,2 млрд грн. (В порівнянні з 2018 роком зростання склало 52%), ломбардами – 18,2 млрд грн. (Зростання – на 11%) і кредитними спілками 2,7 млрд грн (зростання – на 15%). Більше половини (65%) від загальної суми виданих кредитів довелося на фізичних осіб.

На думку Зальотова, подальший розвиток ринку небанківського кредитування буде знаходитися в прямій залежності від законодавчих реформ в цій сфері. Перш за все, ухвалення в другому читанні проекту Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо розширення переліку кредитних договорів, на які поширюється дія Закону України “Про споживче кредитування” №1109 від 29 серпня 2019 року.

Зазначений законопроект дозволить забезпечити захист прав громадян при отриманні послуг мікрокредитування, належну перевірку їх кредитоспроможності, недопущення настання катастрофічних фінансових наслідків для позичальників, які порушили терміни повернення дрібних кредитів і потрапляння їх в “боргову яму”.

Прийняття нової редакції Закону України “Про кредитні спілки”, а також введення системи гарантування вкладів і виключення кредитних спілок зі сфери застосування Директиви 2013/36 / ЄС може сформувати нову парадигму кредитної кооперації в сучасних умовах. Необхідно також врегулювати праву базу ломбардну діяльність, але не в рамках окремого закону, а шляхом внесення необхідних норм в законодавство.

Крім того, важливим є прийняття Закону України “Про фінансові компаніях”. Такий законопроект повинен встановити перелік дозволених видів діяльності для фінансових компаній, особливості ліцензування та нагляду, а також можливості для фондування. Зниження регуляторного арбітражу в сфері небанківського кредитування дозволить соціальну відповідальність фінансових компаній на ринку мікрокредитування, а також створити правову основу їхньої участі в державних і регіональних програмах підтримки малого і середнього бізнесу, вважає представник Нацкомфінпослуг.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *