Об’єднання і швидкість: 5 трендів фармбізнесу в Коронавірусние період

Однак карантин все ж вплинув на розвиток фарми, і за останні місяці ринок досить істотно просів. При цьому, попит на препарати, особливо противірусні та імуномодулюючі, залишається високим. Єврокомісія вже зробила заяву про серйозну загрозу дефіциту ліків для лікування хворих з COVID-19 через зростання числа інфікованих людей.

Крім того, на фарму покладені величезні очікування з пошуку вакцини від коронавирусной інфекції. Здійснити це необхідно в найкоротші терміни, в зв’язку з чим фармгігантів, швидше за все, доведеться об’єднуватися і співпрацювати ще на етапі досліджень. Які ще тренди чекають фармацію в епоху коронавируса?

1. Зростання довіри

Раніше фармгігантів гостро критикували за агресивні ціни на ряд препаратів – в тому числі для лікування раку, туберкульозу та інших серйозних захворювань. Іноземні компанії періодично ставали фігурантами скандалів, пов’язаних з корупцією, випуском сумнівної якості ліків, спробами монополізації тих чи інших препаратів.

Сьогодні ж, в епоху пандемії COVID-19, у фармацевтичних компаній з’явився шанс підвищити рівень довіру громадськості. Обнадійливі новини в питанні пошуку вакцини від коронавируса, забезпечення населення необхідними ефективними ліками для лікування грипу та ГРВІ дають можливість фармацевтичної промисловості серйозно поліпшити свою репутацію.

За результатами недавнього опитування, проведеного великою компанією з США APCO Worldwide, 58% опитаних американців заявили: вони вірять, що фармацевтичні компанії розроблять проривні методи лікування. А 68% респондентів висловили впевненість в тому, що фарма зможе незабаром винайти вакцину від COVID-19.

Для порівняння: минулої осені американці поставили фарму на останнє місце в рейтингу 25 галузей промисловості. За даними компанії Gallup, що проводила опитування, це був найнижчий показник за всю історію подібних соціологічних досліджень.

“Результати дослідження APCO вельми обнадіюють. Вони показують поліпшення ставлення до фармкомпаніям в цілому. Люди з ентузіазмом очікують, що фарма зможе впоратися з глобальним викликом, пов’язаним з COVID-19. Позитивні зміни у ставленні людей до фармацевтичних компаній відбулися після багатьох років недовіри і гострої критики “, – заявив старший директор APCO Джек Клаврітінос.

2. Менше патентів, більше генериків

Пандемія COVID-19 ще більше оголила проблему, яка у фармацевтичній індустрії назрівала вже давно. Монополізація препаратів для лікування серйозних захворювань, таких як СНІД, рак і туберкульоз, набувала загрозливих масштабів. Фармгігантів винаходили все нові хитрощі, в тому числі використовували “вічнозелені патенти”, які дозволяли довгі роки монопольно випускати ті або інші ліки, продаючи його за астрономічними цінами.

Однак нові реалії диктують нові правила. Уряди провідних країн світу вже давно розуміють, що патентна монополія фармгігантів гальмує як пошук вакцини від COVID-19, так і насичення ринку необхідною кількістю доступних ліків.

Наприклад, Німеччина і Канада ще задовго до початку пандемії COVID-19 почали процес перегляду свого законодавства в сфері захисту патентів на лікарські засоби з метою полегшити скасування прав патентовласників і дати зелене світло фармацевтичним компаніям, які виробляють генерики – лікарські засоби еквівалентні оригінальним препаратам, але набагато доступніше за ціною. Крім того, генерики дозволять усунути загрозу дефіциту медикаментів для лікування COVID-19, з огляду на збільшення кількості хворих по всьому світу.

Ізраїль пішов ще далі, офіційно дозволивши використання генериків ліків, термін патентного захисту яких в країні ще не закінчився. Знову ж таки, в рамках боротьби з коронавирусной інфекцією.

Financial Times лаконічно резюмувала відбувається в індустрії фармацевтики наступним чином: “Великі виробники змушені ділитися патентами ліків, які застосовуються для лікування коронавируса. На сьогоднішній день існує глобальна необхідність в повсюдно доступних ліках”.

Остаточний “шах і мат” патентним монополістам поставила ООН. На одному з останніх засідань все 193 країни Генеральної Асамблеї ООН підтримали резолюцію із закликом не допустити спекуляцій на майбутньої вакцини від коронавируса, а також забезпечити загальнодоступність ліків і захисних засобів.

Очевидно, що українські фармацевтичні компанії тільки виграють в зв’язку з новими світовими тенденціями. Адже скасування або серйозне послаблення законодавства в сфері патентування означатиме збільшення виробництва генериків, на які орієнтована українська фарма.

3. Співпраця та відкритість

Всі фармацевтичні компанії – як світові гіганти, так і порівняно невеликі лабораторії – активно включилися в гонку з пошуку і розробці вакцини від COVID-19. Однак з огляду на досить стислі терміни, без об’єднання зусиль в цій сфері не обійтися.

Південнокорейський виробник ліків Samsung Biologics і американська біолабораторія Vir Biotechnology підписали угоду про співпрацю на суму $ 362 млн. Компанії спільно шукають вакцину від COVID-19.

Німецька група BioNTech оголосила про партнерство Fosun Pharma в питанні пошуку вакцини від коронавирусной інфекції. На розробку виділено $ 135 млн. Крім того, Fosun інвестує $ 50 млн в BioNTech і заплатить ще $ 85 млн за розробку і комерціалізацію вакцин.

Французька біофармацевтичних компанія Sanofi спільно з Департаментом охорони здоров’я США проводять дослідження і пошук вакцини від COVID-19. Завершити дослідні роботи вони планують через 6 місяців, щоб через рік-півтора почати тестування препарату на людях.

І це лише невеликий список компаній, які відкрито оголосили про початок спільної роботи. Нинішній світовий контекст такий, що місця для суворої секретності і взаємної недовіри – правил, за якими працювали фармкомпанії багато десятиліть – просто немає.

4. Державний контроль

Контроль за виробництвом препаратів – давно назріле і наболіле питання для багатьох країн. У 2017-2018 роках в уряді США активно дискутувалося питання про впровадження заходів з регулювання цін на деякі медикаменти.

Протягом десятиліть, згідно з державною статистикою, долар, який був витрачений на охорону здоров’я, на 3 долари знижував витрати на вирішення проблем, пов’язаних з втратою працездатності. І така ситуація була досить типовою не тільки для Штатів, а й для країн Європи.

У нинішніх умовах, коли через пандемію і карантину абсолютно всі країни зіткнулися з неймовірними за своїми масштабами збитками і вибухом безробіття, державні витрати будуть ретельно контролюватися.

5. Без бюрократії

Пандемія COVID-19 оголила ще одну проблему, з якою стикалися фармацевтичні компанії в різних країнах – бюрократія. Застаріле законодавство і затягнуті терміни реєстрації лікарських засобів призвели до того, що висновок доступних медичних препаратів на ринок розтягувався на роки. Наприклад, українське законодавство забороняє не тільки продавати генеричні препарати до закінчення терміну дії патенту на ліки-оригінал, але навіть проводити клінічні дослідження “на майбутнє”. В результаті вітчизняної фарме доводиться починати розробку доступних генериків, в той час як фармкомпанії сусідніх країн вже починають виробництво. Такі тимчасові втрати негативно впливають на конкурентоспроможність українських виробників.

Незважаючи на те, що процес реєстрації лікарських засобів в світі став більш акуратним, з огляду на підвищення вимог до їх доказовості та безпеки, COVID-19 вводить новий тренд – прискорення і позбавлення від зайвих бюрократичних процедур. Так, Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA) в США, в спеціальній програмі по прискоренню розробки, реєстрації та поставки на ринок препаратів, особливим пріоритетом виділила ліки, які використовуються для лікування коронавирусной інфекції – Coronavirus Treatment Acceleration Program. На думку чиновників, це полегшить для фармкомпаній шлях для прискорення виведення на ринок необхідних медикаментів.

В Україні також є певні зрушення в цьому питанні. Наприклад, фармацевтична компанія “Дарниця” в безпрецедентно швидкому для українського ринку темпі отримала державну реєстрацію на субстанцію гідроксихлорохіну. Цей препарат включений в національний протокол експериментальної терапії коронавирусной інфекції. В “Дарниці” підкреслюють, що прагнуть дати українським лікарям додатковий інструмент для боротьби з COVID-19, а пацієнтам – забезпечити легальний доступ до препарату, який в рамках експериментальної терапії може допомогти перемогти хворобу.

Оскільки пандемія COVID-19 не зменшує свої обороти, і ринок гостро потребує препаратах, уряду будуть змушені кардинально переглянути підходи до реєстрації нових ліків. З одного боку, бюрократичні процедури, які раніше займали місяці і роки будуть значно прискорені. З іншого боку, чиновники повинні будуть пильніше стежити за якістю і безпекою нових медикаментів. Чи можливо поєднати швидкість і посилення контролю? Цілком, якщо чиновники будуть прислухатися до пропозицій фарми.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *