Вводяться з 1 жовтня в Україні зміни порядку оформлення товарно-транспортної накладної істотно обтяжать українських підприємців фінансово, вважають в Європейській Бізнес Асоціації.
Як говориться в повідомленні об’єднання, нововведення викликає у бізнесу чимало запитань і уточнень. На сьогодні передбачено, що при оформленні ТТН з жовтня вантажовідправник буде зобов’язаний вказувати транспортний засіб і його параметри (довжину, ширину, висоту, загальна вага, в тому числі з вантажем, і масу брутто).
В ЄБА зазначають, що обов’язок оформляти ТТН покладено на вантажовідправників, однак оскільки останні користуються транспортними послугами інших компаній, то в основному не мають інформації про параметри транспортного засобу перевізника і, відповідно, не можуть перевірити такі дані і гарантувати їх коректність при внесенні в накладну.
“У зв’язку з цим у компаній-членів асоціації виникає питання, яка похибка в занесених до ТТН значеннях параметрів транспортного засобу є допустимою”, – вказується в повідомленні.
У ньому констатується, що на практиці у бізнесу немає баз даних, що містять таку інформацію про транспорт, тому внесення даних буде, ймовірно, відбуватиметься вручну, що при великій кількості задіяного автотранспорту буде означати суттєві додаткові витрати трудових і фінансових ресурсів на виконання цієї роботи .
За підрахунками експертів асоціації, додаткові фінансові витрати для однієї компанії можуть досягати 1-1,5 млн грн на рік, а міжнародним компаніям, які ведуть роботу з перевізниками в спеціальній стандартизованої глобальної програми (Global Transportation Management Solutions – gTMS), яка не передбачає внесення подібної інформації в ТТН, ще й доведеться передбачити додаткові часові та фінансові витрати на доопрацювання програми під нові вимоги.
У зв’язку з цим ЄБА звернулася до прем’єр-міністра Денису Шмигаль і голові профільного комітету Верховної Ради із закликом забезпечити перегляд нових вимог і скасування обов’язкового зазначення згаданих параметрів транспорту в накладних. В асоціації висловили надію на вирішення цього проблемного питання, щоб уникнути зайвого тиску на бізнес.
У той же час відзначається, що компанії-члени ЄБА хотіли б звернути увагу на питання впровадження реєстру ТТН, оскільки для бізнес-спільноти важливо знати, на якому етапі перебуває процес затвердження урядом порядку ведення і надання інформації з реєстру ТТН згідно з вимогою закону №1534- IX.